جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اقامت در استرالیا

استرالیا یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی به شمار می‌رود و همین مسئله نیز سبب شده بسیاری افراد در جهان به‌دنبال کسب اقامت دائم استرالیا باشند. اقتصاد قوی، گوناگونی فرهنگی، فرصت‌های کاری فراوان و بهره مندی از استاندارد بالای زندگی در استرالیا از مهم‌ترین عواملی هستند که شوق زندگی در استرالیا را در هر انسانی بیدار میکند. به همین دلایل بسیاری از افراد از سراسر جهان با هر نژاد و قومی تمایل به مهاجرت و اقامت در این کشور را دارند و این کشور را به یکی از مهمترین زمینه های جذب مهاجر تبدیل کرده است.

وکلای خبره

بهره‌گیری از وکلای خبره حقوقی و انجام کلیه پرونده‌های مهاجرتی از مشاوره تا اخذ ویزا، تحت نظارت وکیل

نمایندگی رسمی

دارای شرکت و نمایندگی رسمی ثبت شده در ایران، استرالیا و دبی جهت ارایه حداکثر خدمات به موکلین

موفقیت 99%

دارای بالاترین درصد موفقیت در پرونده‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی با نرخ موفقیت 99٪

فهرست

اقامت در استرالیا

متقاضیانی که موفق به دریافت اقامت استرالیا میشوند از مزایای گوناگونی برخوردار میشوند مزایایی از قبیل تحصیل، کار، خدمات بهداشت و درمان و….   

ضمنا این افراد چنانچه واجد شرایط باشند میتوانند بعد از مدت زمان مشخص برای دریافت شهروندی استرالیا و دریافت پاسپورت استرالیایی اقدام نمایند.

اما این را باید بدانید که مسیر مهاجرت، مسیر دشواری است و شما لازم است پیش از هر اقدامی، مطالعه دقیقی در مورد قوانین مهاجرت استرالیا و هزینه های مربوطه داشته باشید و با وکلای متخصص و باتجربه و معتبر در زمینه مهاجرت به استرالیا مشورت نمایید.

در این مقاله با مسیرهای قانونی دریافت اقامت در استرالیا آشنا می شوید:

انواع اقامت در استرالیا

الف) اقامت دایم

الف) اقامت موقت

اقامت دائم یا (PR) استرالیا

دریافت پی‌آر (Permanent residency) یا اقامت دائم به معنای اینست که متقاضی مهاجرت به استرالیا اجازه اقامت دائم در آن کشور را دریافت نموده است.

فرد دارای پی‌آر (PR) استرالیا از مزایایی همچون  اقامت دائم، تحصیل  و کار در این کشور برخوردار بوده و مجاز است بدون محدودیت و به دفعات به استرالیا وارد و یا خارج شود . ضمنا پس از تقریباً 3 تا 5 سال اقامت و زندگی در استرالیا  می‌تواند برای دریافت شهروندی و اخذ پاسپورت این کشور اقدام کند.

دارندگان اقامت دائم استرالیا از مزایای زیادی که تقریبا همانند مزایای شهروندان استرالیایی است برخوردار میشوند با این تفاوت که از لحاظ حقوقی شهروندان استرالیا در مقایسه با افراد دارای اقامت دائم از رتبه بالاتری برخوردار هستند .به عنوان نمونه فرد دارای اقامت دائم برای اینکه ویزای اقامتش باطل نشود میبایست در طول هر 5 سال، حداقل 2 سال در استرالیا اقامت داشته باشد. اما شهروند استرالیا می‌تواند بدون ترس از باطل شدن حق شهروندی خود به‌صورت نامحدود در خارج از استرالیا زندگی کند.

مزایای PR استرالیا

1
امکان کار، زندگی و تحصیل درتمامی نقاط استرالیا
اقامت استرالیا به شما این امکان را می‌دهد تا به‌صورت آزاد و بدون محدودیت در هر زمینه‌ای که خواستید کار و یا تحصیل و برای همیشه در آنجا زندگی کنید ضمنا می‌توانید علاوه بر کشور استرالیا، در کشور نیوزلند بدون هیچ محدودیتی زندگی، کار و تحصیل کنید.
2
اقامت بدون محدودیت و دائم در استرالیا
با اقامت دائم در استرالیا شما قادر خواهید بود ضمن اقامت نامحدود در استرالیا و رفت و آمد بی دردسر به این کشور، ویزای توریستی کشورهای اروپایی و کانادا را راحت‌تر دریافت کنید.
3
تحصیل رایگان فرزندان در مدارس استرالیا
با اقامت دائم در استرالیا فرزندان شما می‌توانند به‌صورت رایگان در مدرسه‌های دولتی باکیفیت بالا تا سال دوازده تحصیل کنند.
4
صدور ویزای همراه برای خانواده (همسر و فرزندان)
با دریافت این ویزا شما قادر خواهید بود برای همسر و فرزندان خود نیز ویزای مشابه دریافت و در کنار خانواده خود در استرالیا زندگی کنید.
5
دریافت پاسپورت استرالیا برای فرزند (در صورت تولد در استرالیا)
با دارابودن اقامت استرالیا اگر فرزندی در استرالیا به دنیا آمد، آن فرزند به‌محض تولد شهروند استرالیا خواهد بود.
6
امکان حمایت مالی (اسپانسر شدن) برای مهاجرت خانواده:
با اقامت دائم در استرالیا شما قادر خواهید بود که اسپانسر افراد خانواده مثل پدر، مادر، خواهر و برادر شوید و یا در صورت ازدواج، همسرتان را نیز به همراه خود به استرالیا بیاورید.
7
برخورداری از وام‌ها و کمک هزینه‌های خرید خانه
با اقامت دائم در استرالیا شما قادرخواهید بود از وام 4 درصدی خرید خانه با اقساط سی ساله استفاده کنید.
8
ثبت‌نام در سیستم پزشکی
ثبت‌نام در سیستم پزشکی استرالیا و برخورداری از خدمات اجتماعی ، درمانی و بهداشتی رایگان
9
مزایا در صورت بیکار بودن
با اقامت دائم در استرالیا شما قادر خواهید بود که بعد از دو سال اگر کاری پیدا نکردید، از مزایای اقامت خود استفاده و از دولت حقوق بیکاری دریافت کنید ضمنا هزینه‌های پزشکی شما رایگان است همچنین با اقامت استرالیا می‌توانید برای فرزندان خود کمک‌خرج دولتی بگیرید.
10
امکان دریافت وام تحصیلی طولانی مدت برای خود و خانواده
در مقطع دکتری در استرالیا می‌توانید در صورت گرفتن پذیرش از استاد و دانشگاه به‌صورت رایگان تحصیل کنید همچنین می‌توانید برای تحصیل در استرالیا تا حدود 50 درصد تخفیف بگیرید.
11
دریافت شهروندی استرالیا
بعد از چهار سال امکان دریافت شهروندی استرالیا و اخذ پاسپورت استرالیایی وجود دارد.

ویزای اقامت موقت

اقامت موقت، خود به دو دسته تقسیم می‌شود:

الف. اقامت موقت استرالیا بدون شرط

با دریافت این اقامت شما متعهد میشوید که پس از اتمام زمان ویزا به کشور خود باز خواهید گشت. برای نمونه، ویزاهای توریستی در این دسته قرار می‌گیرند.

ب. اقامت موقت استرالیا از نوع مشروط

در این حالت شما اگر ویزای خاصی که در آن ویزا شرایطی قید شده  باشد را برای مهاجرت به استرالیا انتخاب کنید و طبق آن شرایط عمل کنید، می‌توانید آن را تبدیل به اقامت دائم استرالیا کنید. برای نمونه، ویزاهای سرمایه‌گذاری از این نوع ویزاها هستند.

اخذ اقامت استرالیا از طریق سرمایه‌گذاری

علیرغم اینکه تبلیغات گسترده ای در ارتباط با این نوع اقامت در وسایل ارتباط جمعی و فضای مجازی صورت میپذیرد و اکثرا عنوان میشود که با سرمایه گذاری مبلغ خاصی میتوانید اقامت استرالیا را دریافت کنید اما موضوع به این سادگی هم نیست و اخذ اقامت با این روش شرایط خاص خود را دارد .

کسب اقامت استرالیا از طریق سرمایه‌گذاری یا ویزای کارآفرینی استرالیا یک از محبوبترین و مرسوم‌ترین روش های مهاجرت به استرالیا و دریافت اقامت استرالیا است.

ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا (ویزای 188)

در ویزای سرمایه‌گذاری یا کارآفرینی استرالیا، فرد متقاضی میبایست به مدت 5 سال و به میزان حداقل 2.5 میلیون دلار در استرالیا سرمایه‌گذاری ‌کند و دولت استرالیا در مقابل، اقامت موقت به ایشان اعطا میکند و پس از سپری شدن این 5 سال، فرد متقاضی ضمن اینکه میتواند مبلغ سرمایه گذاری را پس بگیرد، اقامت دائم استرالیا نیز دریافت کند.

در این روش فرد متقاضی میبایست متعهد ‌شود که با ورود به استرالیا کسب و کار خود را راه‌اندازی مینماید و پس از انجام تعهد دولت استرالیا متقابلا به ایشان اقامت دائم استرالیا را اعطا خواهد کرد.

اقامت استرالیا از طریق مهارت و تخصص

چنانچه شما دارای مهارت و تخصصی خاصی باشید که در استرالیا به این مهارت و تخصص نیاز داشته باشد شما واجد شرایط اخذ اقامت از این طریق هستید.

استرالیا همه‌ساله لیست مهارت‌های موردنیاز خود را منتشر می‌کند و افرادی که دارای این مهارت‌ها هستند می‌توانند از این روش برای مهاجرت و اقامت در استرالیا استفاده کنند.

ویزای 491 استرالیا یکی از روش های دریافت اقامت موقت استرالیا میباشد. در این ویزا فرد متقاضی در ابتدا میبایست برای مدتی معین در یکی از مناطق رجینال، که از آن ناحیه اسپانسر شده، زندگی و کار کند و پس از آن دولت استرالیا (در صورتی که 3 سال از 5 سال مدت ویزا را در مناطق رجینال کار و زندگی کرده باشد) اقامت دائم را از طریق ویزای 191 استرالیا به ایشان اعطا مینماید.

ویزای اقامت موقت استرالیا از طریق ازدواج

ویزای ازدواج به دو دسته ویزای نامزد و ویزای همسر قابل تفکیک است که جمعا به‌عنوان ویزای ازدواج استرالیا شناخته می‌شوند.

به این ترتیب، افراد به‌واسطه همسر یا نامزد خود، با استفاده از این نوع ویزا میتوانند به استرالیا مهاجرت و در آنجا اقامت کنند.

ویزای نامزدی (زیر گروه 300)

این ویزا یک ویزای موقت 9 ماهه است و مختص متقاضیانی است که هنوز با هم ازدواج نکرده‌اند اما تمایل دارند با آشنایی بیشتر از یکدیگر بعدا درباره ازدواج تصمیم بگیرند.

شرایط دریافت اقامت نامزدی

ویزای همسر

افرادی است که همسرشان مقیم یا شهروند استرالیا است و می‌خواهند پس از ازدواج در استرالیا اقامت کنند میتوانند از این ویزا استفاده نمایند.

 این ویزا دوساله بوده (در حالتی که خارج از استرالیا اقدام میکنید از طریق ویزای 309 و چنانچه از داخل استرالیا اقدام میکنید از ویزای 820 باید استفاده کنید)و چنانچه ازدواج پایدار بماند به ویزای دائم تبدیل خواهد شد(در حالتی که خارج از استرالیا اقدام میکنید از طریق ویزای 100 و چنانچه از داخل استرالیا اقدام میکنید از ویزای 801 باید استفاده کنید).دقت کنید اداره مهاجرت استرالیا روی این نوع از درخواست ها بسیار حساس است و چنانچه ازدواج شما غیر قانونی و به نوعی صوری باشد بلافاصله با شما برخورد قانونی انجام شده و رسیدگی به پرونده شما از دستور کار خارج خواهد شد.

ویزای شریک زندگی یا ویزای پارتنر استرالیا

این ویزا برای افرادی است که حداقل یک سال است که با هم زندگی می‌کنند اما هنوز به‌طور رسمی با هم ازدواج نکرده‌اند. شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای پارتنر مانند شرایط ویزای همسر است.

هزینه‌های مربوط به درخواست ویزای همسر زیاد است. (برای ویزای همسر باید 8,850 دلار پرداخت کنید) و با احتساب هزینه‌های وکیل مبلغ این ویزا خیلی زیاد خواهد شد لذا بهتر است مسیرهای دیگر مهاجرت را انتخاب نمایید.

اقامت استرالیا از طریق ویزای کارفرما یا جاب آفر

چنانچه شما یک پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای استرالیایی داشته باشید میتوانید از این ویزا برای مهاجرت به استرالیا و اقامت در آن کشور استفاده کنید.

ویزاهای قابل استفاده در این روش عبارتند از:

برای دریافت این ویزاها باید نخست شما یک اسپانسر کارفرمایی داشته باشید به این معنا که یک کارفرما برای شما درخواست شغلی رسمی ارسال کند. ضمنا آن درخواست نیز باید تائیدیه اداره مهاجرت استرالیا را اخذ کند.

درخواست شغلی تعهدات زیادی برای کارفرما ایجاد می‌کند. به طوری که کارفرما باید ابتدا شرکت خود را در اداره مهاجرت استرالیا ثبت و سپس ثابت کند که از میان شهروندان این کشور یا افراد مقیم نتوانسته فرد واجد شرایطی را برای این حرفه جذب کند.

اقامت استرالیا از طریق ویزای والدین

در ابتدا ذکر این نکته لازمست که شرط دریافت اقامت استرالیا برای متقاضیان اینست که میبایست حداقل نیمی از فرزندان  وی دارای اقامت دائم و یا شهروند استرالیا باشند.

روشهای دریافت اقامت استرالیا در این شیوه به شرح زیر است:

 

چنانچه از داخل استرالیا اقدام می‌کنید، والدین باید بالای 65 سال باشند و میتوانید با صرف 50,000 دلار و استفاده از ویزاهای 864 و 884 استرالیا  اقامت دائم استرالیا را برای آنها دریافت کنید. البته استفاده از ویزای 804 استرالیا بسیار کم‌هزینه تر است ولی به دلیل شلوغی و استقبال زیاد، معطلی خیلی زیادی دارد.

 

اگر ازخارج استرالیا اقدام می‌کنید برای اقامت موقت دوساله باید از ویزای 173 استرالیا استفاده کنید. با دریافت این ویزا میتوان 2 سال اقامت در استرالیا را به دست آورد و پس از طی دوسال میتوان با استفاده از ویزای 143 استرالیا اقامت دائم دریافت کرد. البته، می‌توان  از همان ابتدا برای دریافت ویزای 143 اقدام کرد و چنانچه مورد پذیرش واقع شد از همان ابتدا اقامت دائم اخذ خواهد شد .

 

در هر صورت برای هر یک از والدین بیش از 50,000 دلار هزینه و سه سال زمان لازم است. البته استفاده از ویزای 103 استرالیا خیلی کم هزینه تر است  اما زمان انتظار برای دریافت این ویزا بدلیل شلوغی و استقبال زیاد حدود 30 سال است !

 

اگر حداقل یک فرزند از والدین متقاضی، مقیم و یا شهروند استرالیا باشد میتوان از ویزای 870 استرالیا استفاده و با پرداخت مبالغ 5000 دلار و 10000 دلار به ترتیب اقامت موقت 3 ساله و 5 ساله  را برای آنها دریافت کرد این ویزاها بعد از سپری شدن 5 سال به مدت 5 سال دیگر قابل تمدید میباشند.

مطالبی که در فوق ذکر شد، در جدول زیر به اختصار آورده شده اند:

نحوه اقامت نام ویزا مدت اعتبار ویزا روش تبدیل به اقامت دائم
کار، مهارت و تخصص ویزای 189 مهارتی مستقل(امتیاز شماری) دائم -
ویزای 190 مهارتی ایالتی (امتیاز شماری) دائم -
ویزای 489 کاری 4 سال تبدیل به اقامت دائم با ویزای887
ویزای 491 کاری 5 سال تبدیل به اقامت دائم با ویزای 191 استرالیا
ویزای 476 کاری 18 ماه -
کار با درخواست از سمت کارفرما ویزای 494 5 سال تبدیل به اقامت دائم با ویزای 191
ویزای 482 2 تا 4 سال تبدیل به اقامت دائم با ویزای 186 یا 187
ویزای دامای استرالیا 5 سال تبدیل به ویزای دائم بعد از 4 سال
سرمایه گذاری ویزای 188 استرالیا کارآفرینی 5 سال تبدیل به اقامت دائم با ویزای 888
ویزای 188 استرالیا سرمایه گذاری 5 سال تبدیل به اقامت دائم با ویزای 888 استرالیا
از راه نامزدی ویزای 300 استرالیا 9 ماه تبدیل به ویزای مؤقت 820 به مدت دو سال و سپس ویزای دائم 801
تحصیلی ویزای 500 استرالیا 5 سالاقامت از طریق تحصیل تبدیل به ویزای مؤقت 2 تا 4 ساله 485 استرالیا
توریستی ویزای 600 استرالیا توریستی 3 تا 12 ماه -
ازدواجی یا پارتنر ویزای 309 استرالیا 2 سال-خارج استرالیا تبدیل به اقامت دائم با ویزای 100 استرالیا
ویزای 820 استرالیا 2 سال- داخل استرالیا تبدیل به اقامت دائم با ویزای 801 استرالیا
اقامت والدین به کمک فرزند مقیم استترالیا ویزای 884 استرالیا 2 سال - بالای 65 سال و داخل استرالیا تبدیل به اقامت دائم با ویزای 864 استرالیا
ویزای 864 استرالیا - دائم و بالای 65 سال
ویزای 173 2 سال تبدیل به اقامت دائم با ویزای 143 استرالیا
ویزای 870 استرالیا 3 تا 5 سال -
ویزای 143 خارج استرالیا - دائم
ویزای 103 خارج استرالیا - دائم
ویزای 804 - دائم

هزینه دریافت اقامت استرالیا

در جدول زیر هزینه مورد نیاز برای دریافت ویزاهای اصلی و مهم آورده شده است. آنچه که باید در این خصوص بدانید این است که بنا به نوع ویزاهای انتخابی هزینه های اخذ اقامت استرالیا متفاوت میباشند. ضمنا برای هر نوع ویزایی هزینه وکیل مهاجرت متفاوت است که این بخش در جدول نیامده است. همچنین هزینه های اسپانسری در ویزاهای کاری و نیز هزینه های شهریه و بیمه در ویزاهای تحصیلی در جدول گنجانده نشده اند و باید آنها را در نظر بگیرید.

هزینه ها هم تقریبی بوده و بنا به شرایط شما و ویزای انتخابی شما ممکن است فرق داشته باشد.

نوع اقامت اقامت دائم استرالیا هزینه حدودی برای یک نفر هزینه حدودی برای 2 نفر
کار، مهارت و تخصص - امتیاز شماری ویزای 189 استرالیا 7000 تا 9000 دلار 9000 تا 13000 دلار
ویزای 190 استرالیا 7000 تا 9000 دلار  9000 تا 13000 دلار
ویزای 489 استرالیا  7000 تا 9000 دلار  9000 تا 13000 دلار
ویزای 491 استرالیا 7000 تا 9000 دلار  9000 تا 13000 دلار
ویزای 476 استرالیا  حدود 1000 دلار حدود 1500 دلار
تحصیلی ویزای 500 استرالیا  حدود 1000 تا 1500 دلار حدود 1500 تا 2000 دلار
توریستی ویزای 600 استرالیا حدود 200 دلار حدود 400 دلار

در کل برای هر ویزایی هزینه هایی مانند مبالغ ترجمه مدارک، هزینه های قانونی، هزینه های اخذ خود ویزا، هزینه آزمون های زبان، هزینه های اداری و پلیس چک را گنجانده شده است. جهت اطلاعات بیشتر توصیه میشود به صفحه هزینه ها در وب سایت اداره مهاجرت استرالیا مراجعه نمایید.

متاسفانه متقاضیان زیادی در فضاهای مجازی و تبلیغات فراوان تلویزیونهای ماهواره ای فریب افراد سود جویی را میخورند که با ارائه وعده های نادرست قصد اخاذی از آنها را دارند و لازمست افراد به شدت از آنها دوری و با کسب آگاهی و مطالعه صحیح راه درست کسب اقامت در استرالیا را پیدا نمایند.

برخی از این ادعاهای نادرست عبارتند از:

• اقامت استرالیا از طریق خرید ملک

• اقامت استرالیا از طریق خرید سهام

• اقامت استرالیا با 50 هزار دلار

• اقامت استرالیا با تولد فرزند

موارد بالا جزء شایعترین ادعاهایی هستند که توسط افراد سود جو تبلیغ میشوند و شما به هیچ عنوان نباید فریب این تبلیغات را بخورید. به صراحت اعلام میکنیم با قبول و اجرای این گزینه ها هیچ تضمینی برای دریافت اقامت استرالیا وجود ندارد و قبول و انجام این موارد در استرالیا شرط لازم برای اعطای هیچ نوع ویزایی نیست.

برای مورد آخر (اقامت استرالیا با تولد فرزند) باید متذکر شد تولد فرزند در استرالیا هیچ حقی برای دادن اقامت دائم والدین ایجاد نمیکند.

تنها با وجود شرط داشتن اقامت دائم یکی از والدین و یا شهروند بودن یکی از والدین، فرزند تازه متولد شده دارای شهروندی استرالیا خواهد شد و در غیر اینصورت به این کودک نیز شهروندی تعلق نخواهد گرفت.

 

در این مسیر بهتر است از وکلای باتجربه و متخصص و معتبر مهاجرت به استرالیا کمک گرفته تا در وقت و هزینه های خود صرفه جویی و شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

مشاوران ما در ویزامدرن آماده همکاری و راهنمایی شما در این راه هستند.

برای رزرو وقت مشاوره با مشاوران متخصص ویزا مدرن به صورت کاملا رایگان کلیک کنید.