جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ویزای همسر استرالیا

استرالیا کشوری زیبا با زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی پیشرفته است. راه های زیادی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. برای بسیاری از افراد که رویای زندگی و کار در استرالیا را در سر می پرورانند، مهاجرت از طریق ازدواج یکی از این راه هاست.

ازدواج در همه فرهنگها پیوندی ارزشمند است و به عنوان پایه‌ای برای خانواده‌ها و جوامع در نظر گرفته می‌شود. فرهنگ استرالیا نیز ارزش بسیاری برای نهاد خانواده‌ قائل است و دولت استرالیا نیز به روشهای گوناگون از این نهاد اساسی جامعه حمایت می‌کند. یکی از این روش‌ها، تسهیل روند مهاجرت کسانی است که قصد ازدواج با یک شهروند یا مقیم دائم استرالیا را دارند، که از طریق ویزای همسر امکان پذیر است. این ویزا به فرد متقاضی امکان اقامت، کار و تحصیل میدهد.

وکلای خبره

بهره‌گیری از وکلای خبره حقوقی و انجام کلیه پرونده‌های مهاجرتی از مشاوره تا اخذ ویزا، تحت نظارت وکیل

نمایندگی رسمی

دارای شرکت و نمایندگی رسمی ثبت شده در ایران، استرالیا و دبی جهت ارایه حداکثر خدمات به موکلین

موفقیت 99%

دارای بالاترین درصد موفقیت در پرونده‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی با نرخ موفقیت 99٪

فهرست

ویزای همسر استرالیا

ویزای همسر استرالیا یکی از راه‌های مهاجرت به استرالیا است. ویزای همسر با چندین سابکلاس این شانس را به افراد می دهد تا به عنوان نامزد یا همسر آینده یک شهروند استرالیا یا فردی که اقامت دائم استرالیا را دارد، پس از طی مراحل قانونی وارد استرالیا شده و به کار و تحصیل مشغول شوند. ویزای ازدواج شامل دو بخش موقت و دائم است.

در این مقاله از ویزامدرن به جزئیات و پیش‌نیازهای مراحل دریافت ویزای موقت و دائمی همسر پرداخته‌ایم. همچنین، به جزئیات مهم در ارتباط با مدارک مورد نیاز، مهلت‌ها و چالش هایی که ممکن است در این فرآیند با آن روبرو شوید پرداخته ایم تا به شما کمک کنیم که بهترین مسیر برای اخذ ویزای مورد نظرتان را انتخاب کنید.

ویزای همسر استرالیا چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

ویزای همسر که به عنوان ویزای ازدواج نیز شناخته می‌شود، با انواع زیرمجموعه های خود، فرصتی را برای افراد فراهم می‌آورد تا به عنوان نامزد یا همسر یک شهروند استرالیایی یا مقیم دائم استرالیا به این کشور مهاجرت کنند.

چنانچه متقاضی برای اخذ این ویزا واجد شرایط باشد، باید اسناد مورد نیاز را تهیه کند و درخواست خود را به همراه هزینه‌های مورد نیاز ارسال کند تا شرایط ایشان برای این ویزا مورد بررسی قرار گیرد.

اگر می‌خواهید با یک شهروند استرالیایی یا مقیم دائم استرالیا ازدواج کنید و به طور دائمی در آنجا زندگی کنید ویزای همسر استرالیا برای شما مناسب است.

انواع ویزای همسر استرالیا

الف) ویزای موقت 309 که بعد تبدیل به ویزای دائم 100 می شود و متقاضی اصلی باید خارج از خاک استرالیا باشد تا ویزا دریافت کند.
ب) ویزای موقت 820 که بعد تبدیل به ویزای دائم 801 می شود و متقاضی اصلی باید در داخل خاک استرالیا باشد تا ویزا دریافت کند.
ویزای همسر در سیستم مهاجرت استرالیا در اصل از دو بخش تشکیل می‌شود: موقت و دائمی. افرادی که از طریق ویزای همسر ابتدا اقامت موقت در استرالیا دریافت کرده‌اند، پس از مدت زمان مشخصی می‌توانند برای ویزای دائمی درخواست دهند.

در زیر، جزئیات هر یک از این ویزاها را بررسی خواهیم کرد.

الف) ویزای 309-100
ب) ویزای 820-801
که به عنوان ویزاهای همسر یا ازدواج شناخته می‌شوند.

ج) ویزای 300 استرالیا
که به عنوان ویزای نامزدی شناخته می‌شود(ویزای نامزدی را در مقاله دیگری از ویزامدرن به تفصیل شرح خواهیم داد).

ساب کلاس 309 یا ویزای موقت همسر

این ویزای موقت برای افرادی است که خارج از استرالیا هستند و با شخصی استرالیایی ازدواج کرده اند و یا در رابطه ای بلندمدت هستند. برای اخذ این ویزا باید شریک استرالیایی شما به عنوان اسپانسر شما عمل کند. در این شرایط فرد می تواند درخواست ویزای 309 را برای اقامت موقت ثبت کند و در ادامه فرآیند، درخواست ویزای دائم ساب کلاس 100 را بدهد. به این ترتیب یک درخواست ترکیبی برای اقامت از طریق ازدواج ثبت خواهد شد.

زمان مورد نیاز برای اخذ ویزای 309 ممکن است بین 13 تا 18 ماه باشد و در صورت اخذ ویزای 309 استرالیا به صورت موقت وارد استرالیا خواهید شد. در ادامه بعد از 2 سال اقامت فرد در استرالیا، در صورت ادامه زندگی مشترک و احراز آن برای اداره مهاجرت استرالیا، شرایط وی برای دریافت ویزای ساب کلاس 100 استرالیا سنجیده خواهد شد و در صورتی که شخص از شرایط لازم برخوردار باشد، ویزای 100 استرالیا را دریافت می کند و می تواند اقامت دائم داشته باشد.

شرایط درخواست ویزای ازدواج ساب کلاس 100-390

1- ازدواج یا رابطه طولانی مدت با یک شهروند استرالیا یا شخصی که اقامت دائم استرالیا دارد و بالای 18 سال سن دارد.

2- حمایت مالی توسط همسر یا شریک زندگی استرالیایی که به عنوان اسپانسر شناخته می شود.

3- شرایط سلامتی (آزمایشات پزشکی) همسر استرالیایی

4- عدم سوءپیشینه همسر یا پارتنر استرالیایی

5- در صورت ازدواج،  باید مدرک ازدواج شما به تایید مراجع قانونی استرالیا برسد.

6- سلامت روانی و جسمانی درخواست دهنده

7- عدم سوء پیشینه 10 سال گذشته درخواست دهنده

مدارک مورد نیاز برای ویزای همسر استرالیا ساب کلاس 100-309

1- شناسنامه و مدارک هویت

2- پاسپورت

3- گواهی ازدواج یا مدارک اثبات رابطه (فرم های مربوط به شاهدان-فرم888)

4- مدارک ثبت شده کتبی از گفته های مربوط به رابطه و روند آن

visa hamsar 1

مدارک مورد نیاز برای تأیید رابطه بلند مدت و قصد ازدواج واقعی

داشتن روابط مالی با شریک زندگی (وجود حساب‌های بانکی و وام مشترک): مثلا یکی از دو نفر ضامن تعهدات مالی همسرش شده باشد.

ماهیت رابطه در خانه بین متقاضی و شریک زندگی: مثل مسئولیت های مشترک در انجام کارهای منزل، داشتن اجاره نامه به نام دو طرف، قبوض مشترک اب، برق و گاز

سوابق روابط اجتماعی: مدارکی در رابطه با دوستان مشترک در کلوپ ها ، باشگاه های فرهنگی و ورزشی و جمع های خانوادگی که خودشان را به عنوان زوج معرفی کرده اند. مستنداتی درباره پیام‌ها و تماس‌های بین آنها و زمان آنها و اثبات سفرهای مشترک آنها با استناد به  بلیت‌های سفر.

ماهیت تعهد و وفاداری زوجین: مدارکی مبتنی بر اینکه چه مدت است که زوجین همدیگر را می شناسند و مدت زمانی که از رابطه ایشان می گذرد چقدر است و اینکه می خواهند تا چه مدت زمانی به این رابطه ادامه دهند.

نکته: اداره مهاجرت ممکن است که با زوجین مصاحبه هم بکند.

هزینه درخواست ویزای همسر ساب کلاس 309

متقاضی اصلی: 8,850 دلار استرالیا

فرزند بالای 18 سال: 4,430 دلار استرالیا

فرزند زیر 18 سال: 2,215 دلار استرالیا

استفاده از ساب کلاس 100 برای دریافت ویزای دائم همسری

این مسیر برای دارندگان ویزای 309 طراحی شده است که دو سال پس از ازدواج، امکان درخواست اقامت دائمی را دارند. افراد دارای این ویزا می‌توانند به طور دائمی در استرالیا زندگی کنند و از تمامی مزایای آن بهره‌مند شوند. این ویزا در ابتدا برای مدت دو سال صادر می‌شود، سپس به اقامت دائمی تبدیل می‌شود.

با اخذ ویزای ساب‌کلاس 100، علاوه بر امکانات ویزای ساب‌کلاس 309، می‌توانید از مزایای زیر هم برخوردار باشید:

– برای مدت نامحدود در استرالیا زندگی، کار و تحصیل کنید.

– در صورت واجد شرایط بودن، برای اخذ شهروندی اقدام کنید.

– میتوانید برای مهاجرت اعضای خانواده خود به استرالیا (به شرط واجد شرایط بودن آنها) اسپانسر شوید.

نکته: زمان پردازش این ویزا به طور معمول 27 ماه است.

شرایط و تعهدات خاص ویزای 100

1- در صورتی که خارج از استرالیا هستید، باید پیش از تاریخ ورود اولیه مندرج در نامه ویزای خود، وارد استرالیا شوید.

2- شما می‌توانید طی 5 سال از شروع تاریخ اعطای ویزا به استرالیا سفر کنید، به شرط اینکه امکان سفر در ویزای شما معتبر بماند.

3- شما و اعضای خانواده‌تان باید قوانین استرالیا و تمامی شرایط ویزا را رعایت کنید.

4- چنانچه فرزند داشته باشید باید فرزند شما یک ویزای فرزند 445 داشته باشد.

ویزای موقت همسر( ساب کلاس 820)

این ویزا یک ویزای موقت ، برای متقاضیان داخل استرالیا است که با یکدیگر ازدواج کرده اند؛ متقاضی باید در زمان درخواست در استرالیا باشد.

در این ویزا فردی که  شهروند استرالیاست و یا اقامت دائم دارد اسپانسر متقاضی که همسر یا پارتنر او است می شود و برای متقاضی که در داخل استرالیاست درخواست می دهد. پس از دریافت ویزای 820، به شرط اینکه رابطه زوجین حداقل دو سال از زمان ارسال اولین درخواست ویزای موقت ادامه داشته باشد، متقاضی می‌تواند از طریق زیرمجموعه 801 برای ویزای دائم همسری درخواست کند تا اقامت دائمی را بدست آورد.

مدارک مورد نیاز برای اثبات رابطه واقعی ویزاهای 300 و 309 و 802 یکسان هستند و تفاوتی نمی‌کنند. ضمنا هزینه این ویزاها هم یکسان است. زمان پردازش ویزای ساب کلاس 801 در 90 درصد موارد، 27 ماه است.

ویزای دائم همسر (ساب کلاس 801)

فردی که ویزای 820 دارد پس از دو سال حفظ پیوند ازدواج خود و داشتن شرایط لازم، می تواند با درخواست ویزای 801  اقامت دائم به دست بیاورد.

در 90 درصد موارد، مدت زمان پردازش این ویزا 17 ماه است.

تقریباً تمام موارد مورد بررسی در ویزای 100 و 801 یکسان است؛ تنها تفاوت این است که ویزای 801 برای متقاضیان ویزای 820 طراحی شده است، در حالی که ویزای 100برای کسانی است که درخواست ویزای 309 کرده اند.

توجه: وقتی شما درخواست ترکیبی ویزای همسر موقت و دائم را انجام دادید، در واقع هزینه‌های ویزاهای دائمی 801 و 100 را قبلا پرداخت کرده اید. به همین دلیل، هزینه‌های مربوط به ویزاهای 801 و 820 یکسانند و هزینه‌های مربوط به ویزاهای 100و 309 نیز یکسان و برابر هستند.

visa hamsar 2

شرایط دریافت ویزای همسری برای دریافت اقامت دائم در استرالیا (ویزاهای 100 و 801)

برای دریافت یک ویزای ازدواج یا همسری که اقامت دائم در استرالیا را در پی دارد، باید  شرایط زیر وجود داشته باشد:

رابطه صادقانه و مشترک: شما باید اثبات کنید که با شریک استرالیایی خود رابطه‌ای واقعی دارید. این شامل ارائه مدارکی مانند اطلاعات مالی مشترک، عکسهای مشترک ، پیام ها، مکاتبات ، سوابق سفر، و سایر مدارکی است که واقعیت رابطه شما را نشان میدهند.

تعهد مشترک: شما باید تعهد خود و همسرتان به ادامه زندگی مشترک را نشان دهید که شامل تقسیم مسئولیت‌های مالی، اولویت های زندگی، و برنامه‌های آینده در زندگی مشترک می‌شود.

مدت زمان رابطه: مدت زمان رابطه شما مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما به طور کلی، برای واجد شرایط شدن برای اقامت دائم، باید حداقل دو سال با هم زندگی کرده باشید. اما شرایطی مانند داشتن فرزندان مشترک یا وجود شرایط عاطفی مهم، اگر پیش از 2 سال اتفاق بیفتد، ممکن است شرط دو سال رابطه را حذف کند.

حمایت مالی: شریک استرالیایی شما باید برای یک دوره زمانی معین، حمایت مالی و تعهدات مالی و اجتماعی خود نسبت به شما را اثبات کند.

ویزای معتبر: شما باید قبل از درخواست اقامت دائم، یک ویزای موقت معتبر مانند ویزای نامزدی ساب‌کلاس 300، ویزای همسر موقت ساب‌کلاس 820 یا ویزای همسر موقت ساب‌کلاس 309 را داشته باشید.

سلامتی جسمانی متقاضی و همسرش: شما و همسر استرالیایی خود باید استانداردهای سلامتی معینی را داشته باشید که به طور معمول باید آزمایش های پزشکی انجام بدهید.

عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری: ارائه گواهی‌های پلیسی از هر کشوری که تا کنون در آنها  زندگی کرده‌اید.

تسلط به زبان انگلیسی: برای همه ویزاهای همسری موقت لازم نیست، اما ممکن است برای اخذ ویزای دائمی، تسلط به زبان انگلیسی به وسیله آزمون های مورد قبول اداره مهاجرت، الزامی باشد.

شرایط ذکر شده ممکن است بر اساس شرایط هر فرد و نوع ویزا با هم تفاوت داشته باشند. برای اطلاعات دقیق تر می توانید به وب سایت وزارت داخله استرالیا مراجعه کنید یا با مشاوران با تجربه ما در ویزامدرن مشورت کنید تا جدیدترین اطلاعات لازم برای دریافت اقامت دائم از طریق ویزاهای ازدواج و نامزدی را دریافت کنید.

برای رزرو وقت مشاوره با مشاوران متخصص ویزا مدرن به صورت کاملا رایگان کلیک کنید.

مراحل درخواست برای اخذ ویزای دائمی همسر

1- اطمینان از واجد شرایط بودن

قبل از هر کار مطمئن شوید که شما و همسرتان تمامی پیش‌نیازهای لازم برای دریافت ویزای همسر را دارید. مطالعه دقیق قوانین و مقررات مربوط به ویزای همسر بسیار ضروری است. دقت کنید شرایطی مانند سن، مدارک لازم، آزمون زبان، عدم سوابق کیفری و غیره را از وب سایت رسمی وزارت داخلی استرالیا دریافت کنید و یا با مشاوران ما در ویزامدرن مشورت نمایید. همچنین برنامه‌ریزی مهاجرت و زمانبندی ورود به استرالیا نیز مهم است. باید به زمان بررسی ویزا، مهلت اعتبار ویزا، زمان لازم برای آماده شدن مدارک و سایر فرایندها توجه کنید.

2- تهیه مدارک لازم

– مدارک شناسایی

– مدارک تحصیلی و عدم سوء پیشینه

– ارائه اسناد مالی مانند حساب بانکی و گزارش درآمد به منظور نشان دادن قابلیت پشتیبانی از هزینه‌های زندگی در استرالیا.

– اگر توسط فرد دیگری حمایت مالی می‌شوید، مدارک مربوط به وضعیت مالی و گردش مالی ایشان و تعهد مالی آن شخص نیاز است.

– ارائه گواهی سلامتی و همچنین ارائه اطلاعات بیمه مسافرتی برای مدت اقامت در استرالیا، که نشان می‌دهد شما شرایط اخذ ویزای همسر را دارید.

– مدارکی که دال بر اعتبار ازدواج شما هستند، مانند گواهی ازدواج، پاسپورت معتبر(حداقل 6 ماه) ، یکی از ویزاهای همسر موقت ، اطلاعات و فعالیت های مالی مشترک . عکس ها ، مکاتبات و سفرهای مشترک …

3- ثبت درخواست

 درخواست شما می‌تواند به صورت پستی یا آنلاین ارسال شود. برای ارسال آنلاین، از طریق وب‌سایت وزارت امور داخلی استرالیا و برای ارسال پستی از مراکز خدمات پستی استفاده کنید.

4- پرداخت هزینه

هزینه درخواست ویزای خود را پرداخت کنید. اطلاعات دقیق در مورد مبلغ و چگونگی پرداخت هزینه ویزای دائمی همسر را از وب سایت رسمی وزارت داخلی استرالیا دریافت کنید. 

5- ارسال اسناد

ارسال اسناد مورد نیاز به سفارت استرالیا.

6- پیگیری وضعیت درخواست

پس ازفرستادن درخواست خود، می‌توانید با تماس با مراکز مربوطه، مراجعه به وب‌سایت اداره مهاجرت استرالیا یا مراجعه به مراکز خدمات پستی، وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید.

7- تصمیم‌گیری

پس از بررسی اطلاعات و اسناد، تصمیم نهایی درباره درخواست شما اتخاذ می‌شود.

8- گرفتن ویزا

در صورت پذیرش درخواست شما، ویزای دائمی همسری (زیرگروه 100یا 801) به شما اعطا خواهد شد.

نکات مهم: 

1) اطمینان حاصل کنید که تمامی اطلاعاتی که در درخواست خود وارد کرده‌اید ،دقیق، صحیح و کامل است. در صورت عدم صحت یا کمبود مدارک، درخواست شما ممکن است رد شود.

2) درخواست خود را دقیقا در زمان مقرر ارسال کنید تا موجب تاخیر در پردازش نشود.

3) گاهی اوقات، دپارتمان مهاجرت استرالیا ممکن است از شما درخواست اسناد اضافی کند، مانند گواهی تولد فرزند و مدارکی که اثبات کننده رابطه شما با فرزند است و یا مدارک مربوط به شغل، تحصیل و میزان تسلط بر زبان انگلیسی.

4) برای دریافت ویزای همسر استرالیا، باید مدارک مورد نیاز را از منابع معتبر تهیه کنید. این مدارک باید به زبان انگلیسی باشند. در صورتی که مدارک شما به زبان دیگر هستند، باید آن‌ها را به انگلیسی ترجمه کنید.

مزایای ویزای همسری استرالیا

1) دریافت شهروندی استرالیا : شما می‌توانید پس از سپری شدن مدتی از زمان اخذ ویزای دائم همسر، برای دریافت شهروندی استرالیا درخواست دهید.

2) حق کار: این ویزا امکان استخدام در استرالیا را فراهم می‌کند، چه موقت چه دائمی باشد. اگر ویزای دائمی داشته باشید، اجازه کار شما به صورت نامحدود تمدید می‌شود.

3) حق تحصیل: با ویزای موقت یا دائمی ازدواج افراد می توانند در دانشگاه‌ها و مدارس استرالیا تا هر مقطعی که بخواهند تحصیل کنند.

4) دسترسی به مزایای دولتی استرالیا: اگر ویزای همسر استرالیا را به دست آورید، می‌توانید از کمک‌ هزینه های اجتماعی، خدمات بهداشتی و آموزشی دولت استرالیا بهره‌مند شوید.

چالش های ویزای همسر استرالیا

1) هزینه‌ها: برخی افراد ممکن است با پرداخت هزینه‌های مربوط به ویزای همسر، آزمون‌های زبان انگلیسی و سایر هزینه‌های مرتبط با آن دچار مشکل مالی شوند.

2) زمان بررسی: این ویزاها ممکن است به مدت زمان طولانی‌تری برای بررسی نیاز داشته باشند، به ویژه برای ویزای‌های دائمی.

3) نیاز به تصدیق اسناد: تایید مدارک ضروری توسط مقامات محلی ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد.

4) سازگاری با زندگی در کشور جدید: برای مهاجرین، عادت به محیط و فرهنگ جدید و آشنایی با سیستم‌های جدید می‌تواند مشکل باشد.

5) نیاز به زبان انگلیسی: برخی افراد ممکن است با مشکلات فراگیری زبان انگلیسی روبرو شوند و اخذ ویزای همسر در برخی موارد نیازمند مهارت‌های خاص زبان انگلیسی باشد.

6) نیاز به مصاحبه: اگر برای درخواست ویزای ازدواج استرالیا اقدام می‌کنید، ممکن است نیاز به حضور در مصاحبه داشته باشید.

در کل، ویزای همسر یک گزینه مناسب برای مهاجرت به استرالیا است چرا که مزایای آن بیشتر از معایب آن است.

اگرچه ازدواج با یک شهروند یا ساکن دائم استرالیایی قطعا مثل هر ازدواج دیگر نیازمند کسب قابلیت ها و توانایی های لازم و پذیرفتن مسئولیت های زندگی مشترک می باشد، اما استفاده از ویزای همسر استرالیا به شما اجازه می‌دهد که به طور دائم در استرالیا زندگی کنید و از فرصت زندگی و کار، تحصیل، و دسترسی به سیستم بهداشت کشور استرالیا بهره مند شوید.

کسب ویزای همسر استرالیا چالش‌های خود را نیز دارد. هزینه بالای زندگی در استرالیا، انتظار طولانی برای دریافت ویزا، نیاز به ارسال مدارک متعدد، و احتمال رد درخواست ویزا توسط اداره مهاجرت استرالیا، برخی از چالش‌های مرتبط با مهاجرت به استرالیا هستند. به همین دلیل  این کار نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده است . اگر اطلاعات صحیحی داشته باشید، و از مشورت با مشاوران با تجربه ما در ویزامدرن بهره مند شوید، به احتمال زیاد در این امر موفق خواهید شد.