جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ویزای والدین استرالیا

ویزای والدین استرالیا برای پدر و مادرها این امکان را فراهم می‌کند تا به فرزندشان که در این کشور اقامت دارند بپیوندند و مانند یک شهروند استرالیایی، از امکانات رفاهی، خدمات درمانی و… نیز بهره‌مند شوند. پس اگر فرزند شما هم در استرالیا اقامت دارد و می‌خواهید برای اقامت دائم یا موقت به این کشور مهاجرت کنید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا اطلاعات بیشتری در این مورد به دست آورید.

وکلای خبره

بهره‌گیری از وکلای خبره حقوقی و انجام کلیه پرونده‌های مهاجرتی از مشاوره تا اخذ ویزا، تحت نظارت وکیل

نمایندگی رسمی

دارای شرکت و نمایندگی رسمی ثبت شده در ایران، استرالیا و دبی جهت ارایه حداکثر خدمات به موکلین

موفقیت 99%

دارای بالاترین درصد موفقیت در پرونده‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی با نرخ موفقیت 99٪

فهرست

ویزای والدین استرالیا

ویزای والدین استرالیا برای پدر و مادرها این امکان را فراهم می‌کند تا به فرزندشان که در این کشور اقامت دارند بپیوندند و مانند یک شهروند استرالیایی، از امکانات رفاهی، خدمات درمانی و… نیز بهره‌مند شوند. پس اگر فرزند شما هم در استرالیا اقامت دارد و می‌خواهید برای اقامت دائم یا موقت به این کشور مهاجرت کنید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا اطلاعات بیشتری در این مورد به دست آورید.

 

دولت استرالیا در راستای حمایت از کانون گرم خانواده و دیدار والدین با فرزندان خود، طرح ویزای والدین را در قالب چند ساب کلاس مختلف ارائه کرده است تا پدر و مادرها بتوانند به‌صورت دائم یا موقت برای دیدار با فرزند خود به استرالیا سفر کنند. از جمله مزایای ویزای والدین عبارت اند از:

این مقاله سعی دارد جزئیات ویزای والدین استرالیا و همچنین فرایند درخواست را  برای شما شرح دهد.

ویزای والدین برای مهاجرت به استرالیا

ویزای والدین برای افرادی طراحی شده که دارای فرزند یا فرزندانی در استرالیا هستند و قصد مهاجرت به آنجا را دارند. اخذ ویزای والدین مراحلی دارد.

مراحل دریافت ویزای والدین

1
شرایط مربوط به والدین
ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که شما برای دریافت ویزای والدین واجد شرایط هستید. شرایطی مانند سن، وضعیت سلامتی و شرایط مالی والدین و نیزاثبات ارتباط خانوادگی با فرزند در استرالیا از جمله این موارد است.
2
شرایط مربوط به فرزندان در استرالیا
فرزند یا فرزندان شما باید شرایط لازم برای دریافت ویزای والدین را داشته باشند. مهمترین شرط این است که فرزند شما باید شهروند استرالیا، مقیم دائم استرالیا یا شهروند نیوزیلند باشد. همچنین نوع ویزا، وضعیت مهاجرتی و تعهدات مالی فرزندتان برای حمایت از شما در حین اقامت شما در استرالیا از دیگر شرایط مربوط به فرزند است.
3
ارائه اطلاعات و مدارک
اگر اطمینان حاصل کردید که شرایط فوق در مورد شما و فرزندتان صدق می کند باید اطلاعات و مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. این مدارک مورد نیاز شامل مدارک شناسایی ، سوابق کیفری، گواهی‌ سلامتی، سوابق شغلی و تحصیلی است.
4
ارسال درخواست و پرداخت هزینه‌ها
پس از جمع آوری مدارک مورد نیاز، باید برای ویزای والدین درخواست خود را ارسال کرده و هزینه‌های لازم را پرداخت کنید. میزان هزینه بستگی به نوع ویزا و تعداد افراد مهاجر دارد.
5
پردازش و بررسی درخواست
این مرحله ممکن است مدتی طول بکشد. می توان گفت انتظار برای ویزای والدین طولانی است. در طی این زمان، اداره مهاجرت استرالیا درخواست شما را بررسی می کند. در این فرایند ممکن است از شما مدارک اضافی بخواهند یا لازم باشد با شما مصاحبه کنند.بسته به نوع ویزایی که درخواست می کنید، می توانید از طریق فرزند خود در داخل استرالیا یا خارج از آن درخواست دهید.
6
دریافت تصمیم ویزا
پس از بررسی درخواست شما، تصمیم نهایی در مورد مهاجرت به شما ابلاغ می‌شود. در صورت تأیید، شما ویزای والدین خود را دریافت کرده و می‌توانید به استرالیا مهاجرت کنید.

نکته: مراحلی که گفته شد ممکن است تغییرکند و جزئیات بیشتری به آن اضافه شود. به همین دلیل بهتر است قبل از هر کار به وبسایت رسمی سازمان مهاجرت استرالیا مراجعه کنید تا با قوانین جدید آشنا شوید یا با مشاوران مهاجرتی متخصص مشورت کنید و اطلاعات خود را به روز کنید.

 

در مرحله بعدی شما باید بدانید این ویزا را از چند طریق میتوانید دریافت کنید که در ادامه این روشها را توضیح میدهیم.

سه روش اصلی برای دریافت ویزای والدین استرالیا وجود دارد:

انواع ویزای والدین استرالیا

به طورکلی ویزای والدین به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

الف) ویزای توریستی والدین استرالیا: به طور معمول اکثر والدین برای اقامت دائم به استرالیا سفر نمی‌کنند، بلکه هدف آن‌ها یک اقامت موقت چند ماهه است که در این صورت می‌توانند در طرح ویزای توریستی استرالیا برای والدین شرکت کنند. این ویزا با ساب‌کلاس 600 نیز شناخته می‌شود و امکان 3 تا 12 ماه اقامت را برای والدین فراهم می‌سازد. 

ب) ویزای موقت والدین استرالیا: این مجوز که به ویزای جدید 5 ساله والدین استرالیا هم معروف است، با ساب کلاس 870 شناخته می‌شود و به والدین فرد مهاجر این امکان را میدهد که به مدت 3 تا 5 سال در کشور مذکور اقامت داشته باشند. 

ج) ویزای دائم والدین استرالیا: این ویزا که منجر به اقامت دائم می‌شود، ساب کلاس‌های مختلفی از قبیل 806، 804، 884، 173 و… دارد.

در زیر به شرح مختصری از این ویزاها می پردازیم:

ویزای والدین (زیرگروه 103)

چنانچه والدین دارای فرزندی هستند که یا شهروند استرالیا می باشد و یا اقامت دائمی استرالیا را دارد و یا شهروند واجد شرایط نیوزیلند است، میتوانند این ویزا را درخواست دهند. این ویزا از نوع ویزای دائمی است و والدین برای دریافت این ویزا  میبایست توسط فرزند حمایت شوند.

ویزای والدین مشارکتی (زیرگروه 173/143) Contributory Parent Visa

در این نوع ویزا، دو مرحله برای فرآیند اخذ آن وجود دارد:

مرحله اول) اخذ ویزای زیرگروه 173: این ویزا یک ویزای موقت است و با دریافت آن والدین میتوانند حداکثر 2 سال در استرالیا اقامت کنند. پس از دریافت این ویزای موقت، در مرحله بعد والدین می توانند برای ویزای 143 که یک ویزای دائمی است درخواست دهند.

مرحله دوم) اخذ ویزای زیرگروه 143: این ویزا یک ویزای دائمی است.

دو ویزای فوق در مقایسه با ویزای 103 هزینه‌های بیشتری دارند و زمان بررسی و پردازش آن‌ها نیز بیشتر است.

ویزای والدین سالمند مشارکتی (زیرگروه 884/864) Contributory Aged Parent Visa

این ویزا برای والدینی است که شرایط سنی جهت دریافت مزایای بازنشستگی سالمندان استرالیا را دارند. این ویزا، مشابه ویزای والدین مشارکتی است. در این مورد والدین ابتدا ویزای موقت 884 را درخواست می کنند و در مرحله بعد می توانند برای ویزای زیرگروه 864 که یک ویزای دائمی است اقدام کنند.

ویزای والدین سالمند (زیرگروه 804) Aged Parent Visa

این ویزا مختص والدینی است که واجد شرایط سنی برای دریافت حقوق بازنشستگی سالمندان استرالیا هستند. این ویزا با هزینه‌های کمتری نسبت به ویزای والدین مشارکتی درخواست داده می‌شود و یک ویزای دائمی است. اما احتمالاً زمان بررسی و پردازش این ویزا به خیلی طولانی‌تر است.

اطلاعات فوق ممکن است مشمول تغییراتی در قوانین و الزامات مربوط به ویزاها شده باشند. برای دریافت اطلاعات دقیقتر و به روز لازم است که به وب‌سایت رسمی دولت استرالیا مراجعه کنید و یا با مشاوران ما در ویزامدرن مشورت نمایید.

برای رزرو وقت مشاوره با مشاوران متخصص ویزا مدرن به صورت کاملا رایگان کلیک کنید.

مزایای ویزای والدین استرالیا

والدینی که به استرالیا مهاجرت کنند با اخذ ویزای والدین می‌توانند از بسیاری از مزایای استرالیا بهره‌مند شوند. در زیر چند مورد از این مزایا آورده داده شده اند:

لذت بردن از کانون گرم خانواده در کنار فرزندان
با اخذ ویزای والدین استرالیا، شما قادر خواهید بود که به عنوان ساکن دائم استرالیا در کنار فرزندانتان زندگی کرده و روابط خانوادگی خود را مستحکم نمایید.
دسترسی به آموزش و بهداشت
اگر دارای ویزای والدین باشید، شما و فرزندانتان می‌توانید از سیستم‌های آموزش عالی و مراکز بهداشت و درمان استرالیا استفاده کنید.
حقوق و مزایای یکسان با شهروندان استرالیا
با این ویزا، شما حقوق و مزایای مساوی با سایر ساکنان استرالیا را خواهید داشت. از جمله این مزایا: برخورداری از طرح پس‌انداز بازنشستگی، برخورداری از سیستم درمان، بهداشت و آموزش استرالیا و دیگر مزایا.
امکان دریافت شهروندی استرالیا
شما می‌توانید بعد از مدت زمان مشخصی از دریافت ویزای والدین استرالیا و در صورت واجد شرایط بودن، برای دریافت شهروندی استرالیا درخواست دهید و شانس خود را برای دریافت شهروندی استرالیا امتحان کنید.
حقوق مالیاتی و سیستم حمایتی
اگر در استرالیا اقامت کنید، میتوانید از حقوق مالیاتی برنامه حمایت اجتماعی استرالیا استفاده کنید که شامل برخورداری ازسیستم پس انداز بازنشستگی، حمایت مالی برای نیازهای اساسی و خدمات بهداشتی و درمانی است.
امکان اشتغال
با اخذ ویزای والدین، شما مجاز به کار در استرالیا خواهید بود و می‌توانید از فرصت‌های شغلی این کشور بهره‌مند شوید.
ورود و خروج بدون محدودیت به استرالیا به مدت پنج سال
شما می‌توانید به مدت پنج سال از تاریخ اخذ ویزای والدین به هر تعداد که بخواهید به استرالیا سفر کنید و از آنجا خارج شوید البته تا زمانی که مجوز سفر در این ویزا هنوز معتبر باشد.

مدت زمان صدور ویزای والدین استرالیا

استرالیا شرایط منحصر به فرد خود را برای صدور ویزای والدین دارد. هر ساله، تعداد محدودی از درخواست‌ها بررسی و ویزاها صادر می‌شوند. زمانی که ظرفیت تعیین‌شده پر شد، صدور ویزا پایان می‌یابد. در نتیجه اسامی مابقی متقاضیان، در لیست انتظار قرار می‌گیرد تا پرونده‌هایشان در سال‌های آینده بررسی شوند.

در مورد زمان صدور ویزا در نظر داشته باشید که اگر پرونده شما نقص داشته باشد و یا پیچیدگی خاصی داشته باشد، این زمان طولانی ترخواهد شد.

زمان صدور ویزای والدین استرالیا براساس نوع ویزا و شرایط متقاضی متفاوت و به شرح زیر است.

نوع ویزای والدین استرالیا مدت زمان صدور ویزا برای متقاضیان جدید مدت زمان صدور ویزا برای لیست انتظار مدت زمان اعتبار ویزا
ساب کلاس 173 تقریبا 4 هفته 4 تا 5 سال موقت – حداکثر 2 سال
ساب کلاس 884 تقریبا 4 هفته 1.5 تا 2 سال موقت – حداکثر 2 سال
ساب کلاس 143 تقریبا 4 هفته 3 تا 5 سال دائم
ساب کلاس 103 تقریبا 4 هفته 30 الی 50 سال دائم
ساب کلاس 870 90 درصد فرآیند در 5 ماه 2 سال 3 تا 5 سال و حداکثر 10 سال
ساب کلاس 864 تقریبا 4 هفته 2 الی 4 سال دائم
ساب کلاس 804 تقریبا 4 هفته بیش از 30 سال دائم

شرایط کلی برای اخذ ویزای والدین استرالیا

رابطه والدین فرزندی
شما باید مدارکی دال بر رابطه والدین-فرزندی با فرزند خود که شهروند نیوزیلندی واجد شرایط یا ساکن دائم استرالیا یا شهروند استرالیا می باشد ارائه دهید. حمایت مالی توسط فرزند شما باید برای تأمین هزینه‌های خود و خانواده‌تان در استرالیا کافی باشد. همچنین، فرزند شما در استرالیا باید متعهد شود که شما را از نظر مالی حمایت خواهد کرد.
تست تعادل یا بالانس خانواده
تعداد فرزندان که در استرالیا سکونت دارند باید از هرکشور دیگری بیشتر باشد. یا حداقل نیمی از فرزندان شما باید شهروند استرالیا یا ساکن دائم استرالیا یا شهروند نیوزیلند باشند.
سوابق سلامتی و عدم سوء پیشینه
شما و سایر اعضای خانواده باید استانداردهای خاص دولت استرالیا در حوزه سلامت و عدم سوء پیشینه را داشته باشید. بدین منظور لازم است آزمایش های پزشکی خاصی را بدهید و گواهی معتبر عدم سوء پیشنه را ارائه نمائید.

شرایطی که گفتیم فقط شرایط کلی این ویزا هستند و ممکن است شرایط اضافی برای هر ساب کلاس از ویزای والدین وجود داشته باشد. بنابراین این شرایط ممکن است در هر زمان تغییر کنند. برای اطلاعات دقیق تر می توانید به وب‌سایت رسمی دولت استرالیا مراجعه کنید و یا با  کارشناسان با تجربه ما در ویزامدرن مشورت کنید.

چگونه برای درخواست ویزای والدین استرالیا اقدام کنیم؟

برای دریافت ویزای والدین استرالیا توصیه می کنیم مراحل زیر را با دقت و حساسیت کامل انجام دهید:

گام 1) پیش از درخواست:

پیش از ارسال درخواست برای اخذ ویزای والدین استرالیا، اطمینان حاصل کنید که شرایط لازم را دارید. برای این کار فرزند شما باید حامی مالی یا اسپانسر شما باشد و باید مورد تایید دولت استرالیا باشد.

گام 2) جمع‌آوری اسناد:

مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید.

مدارک لازم جهت گرفتن ویزای والدین استرالیا

ابتدا باید این مدارک را جمع‌آوری کنید و سپس فرآیند درخواست ویزای والدین استرالیا را آغاز کنید.

گام 3) درخواست ویزا:

پس از ارسال درخواست آنلاین و آپلود اسناد باید هزینه بررسی ویزا را هم پرداخت کنید. پس از این کارفرآیند بررسی اسناد ظرف دو تا سه روز شروع می‌شود.

نکته: پس از تایید اسپانسر،  حداکثرتا شش ماه برای ثبت درخواست ویزا فرصت دارید.

گام 4) انتظار برای پاسخ اداره مهاجرت:

بعد از انجام مراحل بالا ، حالا باید منتظر اعلام  نتیجه درخواست ویزای خود توسط اداره مهاجرت استرالیا باشید.

گام 5) دریافت نتیجه درخواست ویزا:

 اگر ویزای شما تأیید شود، اعلامیه‌ای کتبی درباره‌ی نتیجه‌ی ویزا دریافت خواهید کرد. در آن اعلامیه شماره اعطای ویزا ، تاریخ شروع ویزا و شرایط ویزا نیز برای شما ارسال می شود.

برای پیگیری های بعدی بهتر است یک فتوکپی از ویزای صادر شده تهیه و نگهداری کنید.

اگر ویزای شما رد شود، اعلامیه‌ای به شما ارسال خواهد شد. این اعلامیه شامل اطلاعات زیر است:

1-دلیل رد ویزای شما

2-توضیح درباره حق درخواست تجدید نظر

ضمناً در صورت رد درخواست، هزینه‌ی درخواست ویزای شما قابل استرداد نیست.

دلایل رد درخواست‌های ویزای والدین استرالیا

اگرچه معمولا بیشتر درخواست ویزاها تأیید می‌شوند، اما گاهی به دلایل مختلفی ممکن است ویزا رد شود. رد ویزا ممکن است بنا به دلایلی همچون اسناد و اطلاعات دروغین، عدم تأیید صلاحیت شخص، کمبود اسناد و شواهد، یا مشکلات سلامتی باشد. دلایل زیر برخی از علل متداول برای رد ویزای استرالیا هستند:

1. پاسپورت نامعتبر
پاسپورت سند مهمی است و باید سالم باشد و حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد و حداقل دو صفحه خالی داشته باشد. اگرپاسپورت به هرعلتی آسیب دیده یا صفحاتی از آن کم باشد، احتمال رد ویزا را افزایش میدهد.
2. پرکردن ناقص فرم درخواست ویزا
برگه درخواست ویزا باید با دقت کامل پر شود و چنانچه ناقص پر شده باشد باعث بالا بردن احتمال رد شدن ویزای شما خواهد شد. جهت جلوگیری از این مسئله ، لازمست زمان کافی برای پرکردن دقیق برگه درخواست ویزا اختصاص دهید.
3. داشتن سوء سابقه مهم
اداره مهاجرت باید اطمینان حاصل کند که شما برای امنیت جامعه استرالیا خطری ندارید. داشتن سوابق کیفری خطر رد شدن ویزا را افزایش می‌دهد. اگر شخصی عضو یک سازمان تروریستی بوده یا در فعالیت های غیرقانونی با یک فرد یا گروه خاص مشارکت داشته باشد، بدون درنگ درخواست ویزایش رد خواهد شد.
4. اسناد و اطلاعات دروغین
شما باید درخواست خود برای ویزا را همراه با مدارک واقعی و صحیح ارائه دهید. اگر اطلاعات غیر واقعی یا گمراه کننده را ضمیمه درخواست ویزای خود نمایید و یا ثابت شود برخی اطلاعات و مدارک نادرست را برای ویزای جدید یا قبلی که طی یک سال گذشته داشته‌اید، ارائه داده اید، احتمال ریجکت ویزای شما افزایش می‌یابد.
5. عدم وجود الزامات سلامتی
انجام یک سری از تست های پزشکی برای اخذ ویزا بسیار مهم و ضروری است. عدم انجام این تست ها باعث رد شدن تعداد قابل‌توجهی از درخواست‌ها میشود. بسته به ویزای درخواستی شما، ممکن است همه اعضای خانواده متقاضی نیز مجبور باشند تست های پزشکی را انجام دهند.
5. عدم وجود الزامات سلامتی
وزارت امور داخله استرالیا موظف است در هنگام بررسی درخواست ویزای استرالیا، در مورد توانایی و ثبات مالی متقاضی اطمینان حاصل کند. متقاضی باید اثبات کند که پول کافی برای مهاجرت به استرالیا دارد. برخی از ویزاها الزامات مالی یا درآمدی خاصی دارند که باید برآورده شوند. برای اثبات توانایی مالی خود برای مهاجرت به استرالیا، مهاجران باید اسناد مالی معتبر مانند صورت‌حساب‌های بانکی خود را ارائه دهند. هرگونه اشکال در امور مالی متقاضی باعث رد شدن درخواست ویزا می شود.

اقداماتی که پس از رد ویزا می توان انجام داد

اگر درخواست ویزای والدین استرالیا شما رد شد، اولین گام این است که دلایل رد شدن ویزا را به دقت بررسی کنید. شاید بتوانید با توجه به دلیل رد ویزا، برای ویزای دیگری اقدام کنید.

 سپس، می‌توانید به یک وکیل مهاجرت یا مشاور مهاجرت مراجعه کنید تا شرایط و موارد مربوط به ویزای والدین را به شما توضیح دهند و راهنمایی کنند که چگونه مشکل را پیگیری کنید.

همچنین میتوانید درخواست تجدید نظر در رأی صادره را به دادگاه تجدیدنظر اداری استرالیا (AAT) ارائه دهید. این دادگاه میتواند در مدت زمان معین به درخواست شما رسیدگی کرده و از لحاظ قانونی این اختیار را دارد که رأی قبلی را لغو و پرونده را برای بررسی مجدد ارجاع دهد.

برنامه‌ریزی مهاجرت و ترتیب ورود به استرالیا بسیار حیاتی است. بنابراین باید زمان لازم برای آماده‌سازی اسناد، زمان بررسی درخواست ویزا و مدت اعتبار ویزا، و سایر مراحل را مورد توجه قرار دهید.

زمان پردازش و صدور ویزای نامزدی یا ازدواج استرالیا

به طور کلی، ممکن است زمان پردازش یک ویزای ازدواج در استرالیا از چند ماه تا یک سال یا بیشتر باشد. برخی از ویزاها نیاز به یک دوره پردازش حدود 12 تا 15 ماه دارند، مانند ویزای نامزدی زیرمجموعه 300.

ویزاهای موقت ازدواج مانند ویزاهای 309 و 820 ممکن است 12 تا 15 ماه طول بکشد.

ویزاهای دائمی ازدواج به زمان پردازش بیشتری نیازدارند. مثل ویزای 100 و 801 که ممکن است تا 2 سال هم طول بکشند.

زمان لازم برای بررسی و صدور یک ویزای ازدواج استرالیا ممکن است بسته به نوع ویزا، تعداد درخواست‌ها و عوامل دیگر متغیر باشد.

وضعیت پرونده متقاضی و زمان پاسخگویی متقاضی به مکاتبات دو عامل دیگر هستند که ممکن است بر طول زمان بررسی و پردازش ویزا تأثیر بگذارند.

قوانین و فرآیندهای درخواست ویزاهای ازدواج استرالیا ممکن است متفاوت باشد یا هر ساله تغییر کنند. برای اطلاعات دقیق و به‌روز درباره شرایط هر یک از ویزاها لازم است به وب‌سایت رسمی وزارت داخلی استرالیا و یا مشاوران مهاجرت مراجعه کنید.

 

مقاله فوق تلاشی بود برای راهنمایی والدینی که می خواهند به فرزندانشان در استرالیا بپیوندند. تیم مشاوره ویزامدرن آماده است تا شما را در این راه و در تمامی گام های این مسیر دشوار یاری کند.