جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

خرید خانه در استرالیا

امروزه خرید ملک در استرالیا مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران و افراد قرار گرفته است که یکی از مهم ترین ترین دلایل آن را می توان اقتصاد قوی این کشور و رو به رشد بودن قیمت املاک در ایالت های مختلف استرالیا از جمله سیدنی و ملبورن دانست .

خرید خانه در استرالیا برای افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند، جذابیت زیادی دارد. رشد سالانه ملک در استرالیا حدود 5 درصداست. و شما می‌توانید با استفاده از وام‌هایی که شرایط خوبی دارند، ملک مناسب خود را بخرید.

وکلای خبره

بهره‌گیری از وکلای خبره حقوقی و انجام کلیه پرونده‌های مهاجرتی از مشاوره تا اخذ ویزا، تحت نظارت وکیل

نمایندگی رسمی

دارای شرکت و نمایندگی رسمی ثبت شده در ایران، استرالیا و دبی جهت ارایه حداکثر خدمات به موکلین

موفقیت 99%

دارای بالاترین درصد موفقیت در پرونده‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی با نرخ موفقیت 99٪

فهرست

خرید خانه و ملک در استرالیا

خرید خانه در استرالیا برای افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند، جذابیت زیادی دارد. رشد سالانه ملک در استرالیا حدود 5 درصداست. و شما می‌توانید با استفاده از وام‌هایی که شرایط خوبی دارند، ملک مناسب خود را بخرید.

البته مهم است بدانید خرید ملک در کشور استرالیا به تنهایی منجر به اخذ اقامت استرالیا نمی شود واگر ویزای موقت استرالیا رادارید و مدت ویزای شما کمتر از یک سال است، شرایط شما برای خرید ملک در استرالیا مناسب نیست و این امکان برای شما وجود ندارد.

ولی اگر ویزای موقت شما بیش از یکسال باشد میتوانید تحت شرایط خاصی در استرالیا مبادرت به خرید خانه نمایید،  اما به محض پایان ویزا، شما باید ملک خود را بفروشید و استرالیا را ترک کنید. ضمنا وامی جهت خرید خانه به شما تعلق نمیگیرد.

مجددا یادآوری میکنیم خرید خانه در استرالیا هیچ کمکی به دریافت اقامت دائم شما نخواهد کرد و برای اخذ اقامت استرالیا باید از مسیرهای دیگر که در قوانین مهاجرتی استرالیا ذکر شده استفاده کرد.

اما اگر دارای ویزای اقامت دائم استرالیا و یا شهروند استرالیا هستید،  شما شرایط و  امکان خرید خانه در استرالیا را خواهید داشت.

در استرالیا شما چنانچه توان بازپرداخت وام خرید خانه را داشته باشید می‌توانید با پرداخت تقریبا 10 درصد ارزش خانه مورد نظرتان و پرداخت 90 درصد مابقی از طریق اخذ وام بانکی نسبت به خرید خانه دلخواه خود اقدام نمایید.

سود وام مسکن در استرالیا برای افراد دارای اقامت دائم و شهروندان این کشور در حدود ۲ تا ۴ درصد است.

اینکه چه نوع خانه‌ای در استرالیا بخریم، هم به میزان بودجه ما بستگی دارد و هم به این که هدف ما از خرید خانه در استرالیا چیست؟‌

اگر قصد سرمایه‌گذاری در املاک دارید باید هنگام خرید به یک سری از پارامترهای خاص توجه کنید ولی اگر قصدتان صرفاً سکونت است باید موارد دیگری را در تصمیم گیری مدنظر قرار دهید.

لازمست قبل از هر اقدامی تحقیقات کاملی در ارتباط با شهر و مکانی که برای خرید ملک مد نظر دارید انجام دهید. در یک تقسیم بندی کلی هر شهر را می‌توان به دو بخش مرکز شهر (city center) و حومه یا محله های شهر ( suburbs )تقسیم کرد. به‌طورکلی هرچقدر به مرکز شهر (یا همان CBD ) نزدیک‌تر شوید قیمت خانه بالاتر است و هرچقدر از آن دور می‌شوید و به سمت حومه یا محله های شهر می‌روید قیمت‌ها کمتر می‌شود.

برای شناخت هر چه بیشتر محله ها و شرایط آنها، شما می توانید با وارد نام محله و یا کدپستی 4 رقمی اختصاصی آن محله در سایتهای فروش و اجاره املاک، امتیاز آن محله ها را بررسی و موارد متعددی خانه که برای فروش آگهی شده اند پیدا کنید.

بهتر است مکانی را انتخاب نمایید که با محیط آن بیشتر آشنایی داشته و در آن محل احساس راحتی بیشتری داشته باشید. در محله ها فواصل مراکز خدماتی و مدارس تا منزلی که قصد خرید آن را دارید مهم است و نیز توجه به مواردی از قبیل امنیت محله و امکانات و سیستم حمل و نقل و نزدیکی به مراکز تفریحی و سایر مواردی که برای شما اهمیت دارد از نکاتی است که قبل از خرید باید به آنها توجه کنید.

 هم چنین لازم است از شیوه های معامله و هزینه های خرید و فروش ملک در آن منطقه نیز آگاهی کاملی داشته باشید. بعد از خرید خانه معمولاً یکماه تا سه ماه  زمان دارید تا کلید خانه را تحویل بگیرید.

انواع خانه در استرالیا

1
خانه حیاط‌دار یا هاوس (House)
کاملا مستقل است و اغلب هم در جلو و هم در عقب حیاط دارد. معمولاً اسکلت چوبی دارند و دارای چهار اتاق‌ خواب، آشپزخانه، حمام، اتاق نشیمن و محوطه پارکینگ هستند. خانه‌ها عموماً مجهز به دستگاه گرمایشی و تهویه هوا هستند. معمولا باحدود 3000 دلار در ماه می‌توانید یک‌ خانه مناسب و بزرگ در محله‌ای خوب اجاره کنید.
2
آپارتمان (Apartment یا Flat)
البته با تعریف ما از آپارتمان تفاوت‌های زیادی دارد و اغلب در مجتمع‌های بزرگ واقع شده اند. آپارتمان‌ها دارای اتاق‌ خواب، آشپزخانه و اتاق نشیمن بوده و بسیاری از آن‌ها پارکینگ هم دارند. در بعضی از آپارتمان‌ها، اتاق لاندری وجود دارد و نیازی به خرید ماشین لباسشویی نیست. آپارتمان‌های نوساز به وسایل گرمایشی و سرمایشی مجهز هستند ولی در برخی از آپارتمان‌های قدیمی‌تر، تهیه این وسایل به عهده مستأجر است. قیمت اجاره آپارتمان در مناطق مختلف شهر متفاوت است، مثلا در مرکز شهر اجاره ماهانه یک آپارتمان کوچک 50 متری حدود 1800 تا 2000 دلار است اما با همین مبلغ می‌توانید یک آپارتمان بزرگ‌ دوخوابه در فاصله 40 کیلومتری از مرکز شهر اجاره کنید.
3
خانه شهری یا تاون هاوس (Town House)
نوعی خانه حیاط‌دار جمع‌وجور است و ترکیبی از آپارتمان و هاوس محسوب می‌شود؛ معمولا به صورت دو یا سه طبقه ساخته می شود. ضمن آنکه دیوار آن با تاون‌هاوس همسایه مشترک است. تاون هاوس نسبت به آپارتمان ارزانتر است و طراحی شیک و مدرنی دارد.
4
واحد یا یونیت (Unit)
نوعی هاوس جمع‌وجور به شمار می‌آید که در مجتمع آپارتمانی قرار گرفته است. یونیت طرفداران بیشتری دارد. یونیت‌ها معمولاً از 1700 دلار تا 2400 دلار ماهانه اجاره می‌شوند. شما به‌طور میانگین با 2100 دلار می‌توانید در یک محله خیلی‌خوب در ملبورن یونیت سه‌خوابه اجاره کنید. اگر شما خانواده‌ای هستید که بچه دارید، احتمالاً اجاره یونیت و یا تاون‌هاوس برای شما بهترین گزینه باشد. سعی کنید در محله‌هایی که در آن ایرانی‌ها سکونت دارند، خانه اجاره کنید.
5
ویلا (Villa)
به ساختمان‌هایی که چهار نما به ‌همراه محوطه دارند گفته می‌شود.
6
خانه‌های ویکتوریایی (Victorian Era Homes)
خانه‌های ویکتوریایی به خانه‌هایی گفته می‌شود که در دوران ملکه بریتانیای کبیر ساخته شدند. در آن زمان، خانه‌های ویکتوریایی محبوبیت زیادی داشته و تعداد این سبک از خانه‌ها روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کرد. خانه‌های ویکتوریایی دارای طراحی سنتی هستند و جزو خانه‌های قدیمی برای اجاره در استرالیا به شمار می‌روند.
7
برج‌های مسکونی
این برج‌ها عموماً در مناطق مرکزی شهر ملبورن واقع‌ شده‌اند و همگی نوساز و بسیار شیک هستند و امکانات خوبی دارند اما اجاره‌های بالایی دارند. این برجها شلوغ و پررفت و آمد هستند. معمولاً افرادی که چند سال در این برج‌ها سکونت می‌کنند، بعد از مدتی به محله‌های اطراف می‌روند تا زندگی آرام‌تری را تجربه کنند

شرایط وام خرید خانه در استرالیا

شرایط خرید خانه و دریافت وام خرید مسکن برای افرادی که ویزای اقامت دائم استرالیا را دارند با صاحبان ویزای اقامت موقت حداقل یکساله فرق دارد، اما هر دو می‌توانند وام خرید خانه در استرالیا را دریافت کنند. (وام خرید مسکن به دارندگان ویزای با مدت کمتر از یکسال داده نمیشود).اگر ویزای اقامت دائم استرالیا را دارید و یا شهروند استرالیا هستید، برای خرید خانه در استرالیا به شما تا 90 درصد قیمت ملک وام پرداخت می‌کنند. البته هر خانه ای نمیتوانید بخرید و این بستگی به میزان درآمد شما دارد در اصل شما می‌توانید تا حدود 6 برابر حقوق سالیانه خود وام دریافت کنید. برای مثال اگر حقوق سالیانه شما 80 هزار دلار در سال است. شما می‌توانید تا حدود 480 هزار دلار وام دریافت کنید. و اگر خانه از این مبلغ گرانتر است باید مابقی آن را،  خودتان پرداخت کنید.

پس با حقوق سالانه حدود 80 هزار دلار و دارا بودن 10 درصد اولیه می‌توانید یک خانه حدود 480 هزار دلاری در ملبورن بخرید. با این مبلغ، می توانید در ملبورن یک آپارتمان با نیم ساعت فاصله از مرکز شهر بخرید، یا یک یونیت با 60 کیلومتر فاصله از مرکز شهر بگیرید.

بانکهای استرالیا  به طور مداوم در حال بهبود سیاست‌های پرداخت وام مسکن هستند که این موضوع برای دارندگان ویزای مهاجرت با مدت زمان بیش از یکسال و افراد دارای اقامت دائم و شهروندان استرالیا خبر خوبی است. افراد مهاجر حتی می‌توانند قبل از ورود به استرالیا برای دریافت وام اقدام نمایند تا بلافاصله بعد از ورود به استرالیا، منزل خود را خریداری نمایند.

شرایط دریافت وام

اگر خودتان صاحب کسب و کار هستید،  باید بیش از 2 سال از زمان شروع کارتان گذشته باشد.

مقدار وام تعلق گرفته به شما به‌اندازه 6 برابر سود کسب و کارتان است.

روش محاسبه وامی که به شما می دهند به این صورت است:

در صورتی که کسب و کار خودتان را داشته باشید، فرض کنید درآمد شما در سال اول 120 هزار دلار و هزینه‌های شما 50 هزار دلار بوده است، خب شما 70 هزار دلار سود کرده‌اید؛ اما سال دوم برای مثال 60 هزار دلار سود کرده‌اید.

در این حالت  عدد کمتر یعنی 60 هزار دلار را به عنوان مبنای محاسبه وام در نظر گرفته میشود و 6 برابر آن یعنی 360 هزار دلار به شما وام داده میشود البته بعضی بانک‌های دیگر میانگین سود دو سال را در نظر میگیرند و اندکی بیشتر پرداخت میکنند.

قوانین خرید خانه در استرالیا برای دارندگان ویزاهای اقامت موقت

نکته مهمی که باید هنگام خرید خانه در استرالیا به آن دقت کنید این است که شرایط خرید خانه در استرالیا برای دارندگان ویزاهای مختلف با افرادی که اقامت دائم استرالیا را دارند فرق دارد. بنابراین اگر ویزای موقت استرالیا به مدت حداقل یکسال را دارید و می‌خواهید با خرید خانه در استرالیا سرمایه‌گذاری کنید ابتدا باید قبل از اقدام به خرید ملک مسکونی خود از هیئت بررسی سرمایه‌گذاری خارجی (FIRB) مجوز دریافت کنید. FIRB یک نهاد حاکم است که اطمینان حاصل می‌کند کلیه املاک مسکونی مطابق با قانون خرید و تصرفات خارجی (1975) خریداری شده‌اند. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید به سایت www.firb.gov.au مراجعه کنید.

این مجوز تا یک سال به شما امکان خرید خانه را می‌دهد.  خانه را فقط باید برای سکونت خریداری کنید.

ضمنا شما باید علاوه بر مالیات عمومی یک مالیات دیگری نیز که حدود 8 درصد است نیز پرداخت کنید. باید توجه داشته باشید که حداکثر تا 3 ماه پس از پایان مهلت ویزای موقت (اگر تبدیل به دایم نمی‌شود و مجبورید به کشور خود برگردید)‌ باید خانه را بفروشید.

اگر با ویزای سرمایه‌گذاری وارد استرالیا شده‌اید،‌ تا حدود  یک سوم سرمایه ای که وارد این کشور کرده اید می‌توانید وام خرید مسکن دریافت کنید. البته همان‌طور که اشاره شد مالیات شما در این حالت حدود 12 تا 14 درصد خواهد بود که عدد بالایی است. لذا چنانچه ویزای شما در حال تبدیل شدن به ویزای دائم است، بهتر است تا آن زمان صبر نمایید و بعد از دریافت اجازه اقامت دائم نسبت به خرید خانه اقدام کنید.

اسناد مورد نیاز برای دریافت وام خرید خانه در استرالیا برای مهاجران

هزینه های خرید خانه در استرالیا

1
پیش پرداخت خانه
معمولاً باید حدود 10 درصد قیمت ملک را به صورت پیش پرداخت داشته باشید. برای مثال اگر ملکی می‌خواهید بخرید که 600 هزار دلار قیمت دارد، باید حدود 60 هزار دلار در آماده داشته باشید.
2
هزینه‌های انتقال Transfer Fees
این هزینه خیلی زیاد نیستند. برای مثال برای یک ملک 600 هزار دلاری حدود 1500 دلار هزینه انتقال باید پرداخت کنید.
3
هزینه‌های Conveyancer
شخصی که قرارداد خانه شما را چک کرده و اگر مشکلی باشد به شما اعلام می‌کند. معمولاً باید حدود 1000دلار برای این اشخاص هزینه کنید. البته استفاده از این شخص الزامی نیست اما معمولاً اکثر افراد از این شخص کمک می‌گیرند.
4
هزینه مالیات یا stamp duty
این هزینه را باید از جیب خود پرداخت کنید و نمی‌توانید برای آن وام بگیرید. این هزینه در ایالت‌های مختلف استرالیا متفاوت است و البته به قیمت خانه هم‌بستگی دارد. برای مثال اگر در ملبورن خانه‌ای با ارزش زیر 600 هزار دلار بگیرید این هزینه صفر خواهد بود؛ اما از 600 هزار دلار بالاتر بشود، هزینه stamp duty لحاظ می‌شود که حدود 6 درصد قیمت ملک خواهد بود.
5
هزینه‌های دولت
یا Mortgage Registrationd Fees که معمولاً عدد ناچیزی است.
6
هزینه بیمه وام بانکی
اگر وامی که از بانک دریافت می‌کنید بیش از 80 درصد قیمت خانه باشد در این صورت باید وام خود را نیز بیمه کنید. برای بیمه کردن وام خود نیز مبالغی به نام LMI به مبلغ خانه شما اضافه می‌شود. البته خوشبختانه این مبلغ نیز روی وام شما حساب می‌شود و نیازی نیست همان ابتدا این مبلغ را به صورت نقدی داشته باشید.
7
کارگزار وام
کمک گرفتن از کارگزار وام هزینه‌ای ندارد چرا که کارگزار وام تمامی خدمات را به شما می‌دهد که بتواند از بانک بخشی را به عنوان پورسانت دریافت کند. توضیح می‌شود حتماً از کارگزاران وام استفاده کنید.

قیمت خانه در استرالیا

با در نظر گرفتن دستمزد، قیمت خانه در استرالیا در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا بالا است قیمت خانه در استرالیا در طول چند سال گذشته، از شروع کووید، با افزایش قابل توجهی روبرو شد. به‌طوری که قیمت‌ها در برخی مناطق سالانه 20 تا 30 درصد افزایش یافت. داده‌های اداره آمار استرالیا (ADS) نشان می‌دهد که میانگین قیمت خانه در استرالیا از 678500 دلار در سال 2020 به 925400 دلار در سال 2023 رسیده است.

 

این بدین معناست که در یک بازه زمانی سه ساله میانگین قیمت ملک در استرالیا بیش از 36 درصد افزایش یافته است. البته علی رغم این افزایش غیرعادی، قیمت خانه در استرالیا به‌طور کلی روندی صعودی دارد. در بازه زمانی 30 ساله از 1992 تا 2022، قیمت مسکن 382 درصد افزایش داشته که میانگین سالانه آن 5.4 درصد بوده است.

قیمت خرید خانه بسته به انواع ملک و متراژ‌ و فاکتورهای دیگر متفاوت است. اما به‌طورکلی در شهری مثل ملبورن با حدود 600 هزار دلار می‌توانید صاحب‌ خانه‌ای (یونیت) حدود 200 تا 250 متری در منطقه‌ نسبتاً خوبی از شهر باشید. اگر بخواهید آپارتمان بخرید می‌توانید با 500 هزار دلار نیز آپارتمان خوبی تهیه کنید. اگر کمی محله خود را دورتر کنید حتی با 400 هزار دلار نیز می‌توانید صاحب‌خانه شوید. البته خانه‌های بزرگ‌تر اگر به مرکز شهر نزدیکتر باشند، گران‌تر هستند. میانگین قیمت خانه در شهر ملبورن حدود 834 هزار دلار است.

در جدول زیر مقایسه ای بین شهرهای مختلف استرالیا در ارتباط با قیمت خانه آورده شده است:

شهر های استرالیا قیمت حدودی خانه در سال 2023
سیدنی $1,247,500
ملبورن $945,000
بریزبن $725,000
آدلاید $635,000
پرث $595,000
کانبرا $840,000
هوبارت $775,000
داروین $545,000

فرایند خرید ملک در استرالیا

اولین قدم این است که با یک بروکر وام مشورت کنید  تا مشخص شود آیا شما توان پرداخت مبلغ پیش پرداخت و سایر هزینه هایی که در قبل بیان شد را دارید. در این مرحله اگر واجد صلاحیت باشید برای شما مدرکی به نام pre approval صادر می‌شود و قدری مسیر دریافت وام هموار میشود.

حال باید ببینید در کدام محله می‌خواهید خانه را خریداری کنید.

نوع خانه را انتخاب می‌کنیم.

میتوان برای انتخاب خانه به سایت realestate.com.au رفته و در آنجا خانه‌های مورد نظرتان را انتخاب ‌کنید و برای آن‌ها وقت بازدید بگیرید.

روش‌های خرید خانه:

1- بعضی خانه‌ها private sales هستند یعنی به صورت اختصاصی به فروش می‌رسند.

2- بعضی خانه ها auction هستند، یعنی باید در مزایده شرکت کنید تا بتوانید ملک را برنده شوید.

3- بعضی خانه ها بدون قیمت هستند؛ یعنی برای ملک قیمتی اعلام نمی‌شود و نیاز به Eoi دارند. یعنی شما و مشاورتان باید روی یک قیمت که تمایل دارید درخواست خرید بدهید.

اگر خانه در مزایده باشد کار شما برای خرید سخت‌تر خواهد بود. به‌هرحال اگرخانه‌ای را برای خرید در نظر می گیریم، باید از فروشنده خانه یا نماینده او (ایجنت) درخواست ‌کنیم که قرارداد خانه را به همراه section 32 (متنی که تمام تاریخچه خانه در آن نوشته‌شده است)، برایمان ارسال کند. بعدازاینکه آن را ارسال کرد، شما باید آن را برای وکیل یا conveyancer خود ارسال ‌کنید. اگر ایشان مطالعه کرد و مشکلی نبود، می‌توانید برای خرید آن خانه در خواست خود را اعلام کنید.

ممکن است موقع اعلام درخواست قیمت، کارگزار خانه از شما مبلغی حدود 2 تا 5 هزار دلار دریافت کند تا کمی  از پایبندی شما به خرید مطمئن‌تر شود.

موقع درخواست حتماً مراقب باشید که این شروط را اعمال کنید:

1
subject to building
یعنی شرط کنیم که اگر ساختمان را در زمان مشخص بازرسی کردیم و مشکلات ساخت و سازه داشت، خانه را برمی‌گردانیم.
2
subject to finance
یعنی شرط کنیم که اگر وام ما توسط بانک نهایی نشد، بدون هیچ ضرر و زیانی تمام مبالغ ما به ما پس داده شود.
3
subject to pests
ما شرط می‌گذاریم که اگر موریانه یا حشرات دیگر خانه را دچار آسیب کرده باشند، ما قرارداد را کنسل می‌کنیم.
4
روز تحویل کلید خانه
دقت کنید که روز تحویل کلید خانه را مشخص کرده باشید.

اگر خانه را برنده شدید، حالا وقت آن است که مبلغ 10 درصد پیش پرداخت را واریز کنید و امور وام خود را در بانک کامل کرده و منتظر تائید بانک باشید. اگر معامله از نوع آکشن باشد احتمالاً ضررهای بیشتری می‌دهید چون آکشن سخت‌تر است و تعهد شما بیشتر. وقتی وام شما تائید نهایی شد دیگر وکیل شما با کارگزار بانک امور واگذاری را انجام می‌دهند. شما خیلی درگیر این پروسه نمی‌شوید.یک هفته قبل از تاریخ دریافت کلید، به شما این امکان را می‌دهند تا مجدد خانه را بازرسی کنند تا اگر مشکلی بود که متناقض با روز اول بازدید شما بود، آن را برای شما رفع کنند. اگر وام شما به مشکل خورد تمامی مبالغ به شما بازگردانده می‌شود. البته در حالت مزایده اگر وام شما به سرانجام نرسد، بیشتر متضرر می‌شوید.

 درنهایت پس از انجام کامل مراحل، در روز واگذاری خانه (Settlement Date) به بنگاه می‌روید و کلید را دریافت می‌کنید و بدین ترتیب شما در استرالیا صاحب‌خانه خواهید شد. تبریک می گوییم.

برای رزرو وقت مشاوره با مشاوران متخصص ویزا مدرن به صورت کاملا رایگان کلیک کنید.