جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مهاجرت کاری به عمان

کشور عمان از جمله مناطق توسعه‌یافته حاشیه خلیج‌فارس است که در طی سالیان اخیر با تمرکز بر جذب افراد متخصص به دنبال افزایش جمعیت مهاجر به‌صورت هدفمند است. مهاجرت کاری به عمان یکی از بهترین راه‌های اخذ ویزای این کشور بوده و مورد توجه بسیاری از ایرانیان علاقه‌مند به این کشور قرار گرفته است.

وکلای خبره

بهره‌گیری از وکلای خبره حقوقی و انجام کلیه پرونده‌های مهاجرتی از مشاوره تا اخذ ویزا، تحت نظارت وکیل

نمایندگی رسمی

دارای شرکت و نمایندگی رسمی ثبت شده در ایران، استرالیا و دبی جهت ارایه حداکثر خدمات به موکلین

موفقیت 99%

دارای بالاترین درصد موفقیت در پرونده‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی با نرخ موفقیت 99٪

فهرست

مهاجرت کاری به عمان

سهولت اخذ ویزای کاری عمان و شرایط و رفاه مناسبی که مردم و مهاجرین این کشور از آن برخوردار هستند؛ از دلایل اصلی مهاجرت کاری به عمان محسوب می‌شود. از سال 2019 ویزای کاری عمان با اعلام نیازمندی به مشاغل مختلف موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفت.  پیشرفت گسترده صنایع و سرمایه گذاری این کشور در بخش منابع انسانی سبب شده است تا در بسیاری از مشاغل فنی مهندسی، ساخت‌وساز، صنایع نفت و گاز و… اقدام به جذب نیرو کند. مهاجرت کاری به عمان اغلب مناسب افرادی است که در رشته مرتبط با تخصص خود تحصیل کرده و دارای حداقل مدرک کارشناسی هستند. تسلط نسبی به زبان انگلیسی نیز از دیگر فاکتورهای جذب نیروی مهاجر به این کشور محسوب می‌شود. ویزای کار عمان دارای دو نوع مختلف قراردادی و استخدام است که هرکدام از آن، از نظر مدت‌زمان اقامت متقاضی و سیستم پذیرش می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه؛ انواع ویزای کاری عمان و شرایط آن را بررسی خواهیم کرد.

ویزای کاری عمان

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، نرخ پایین بیکاری و حقوق مناسب یکی از مزیت‌های کار در عمان برای مهاجران محسوب می‌شود. ساعات کاری کشور عمان 8 الی 10 ساعت به‌صورت روزانه و 40 الی 48 ساعت در هفته است که بسته به مشاغل مختلف می‌تواند تا حدودی متغیر باشد. یکی از موارد اثرگذار در اخذ ویزای کاری عمان، داشتن سن زیر 45 سال و تخصص و مهارت در شغل مربوطه است. دارابودن سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی می‌تواند روند بررسی فرایند ویزای کاری را تسهیل کند. به عبارتی، حقوق افرادی که سابقه کار بیش از 5 سال در یکی از زمینه‌های تخصصی را دارا هستند حدود 30 درصد بیشتر از سایرین است. علاوه بر این، سطح مدرک تحصیلی افراد نیز در میزان حقوق دریافتی آن‌ها تأثیرگذار خواهد بود.  باتوجه‌به تعداد بالای متقاضیان اخذ ویزای کاری عمان اغلب مشاغلی که توسط کارفرما به تأیید اولیه می‌رسند، نیازمند مصاحبه حضوری نیز هستند. هر ساله توسط کشور عمان لیست مشاغل موردنیاز صنایع این کشور اعلام می‌گردد که ازجمله آن‌ها می‌توان به؛ ساخت‌وساز، فناوری و اطلاعات، پزشکی و درمان، مهارت‌های فنی، حسابداری و امور مالی، توریسم و…  اشاره کرد. متقاضیان می‌توانند با آماده‌سازی مدارک و طی مراحل آن، به‌صورت قانونی و در مدت‌زمان کوتاهی ویزای کاری عمان را دریافت کنند.

شرایط ویزای کاری عمان برای ایرانیان و متقاضیان سایر کشورها به دو صورت ویزای قراردادی و استخدامی بررسی می‌گردد که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

ویزای استخدام قراردادی

در این نوع از ویزا فرد متقاضی بایستی به‌صورت رسمی از کارفرمای عمانی پیشنهاد کاری دریافت کند. به عبارتی لازم است متقاضی اخذ ویزای کاری عمان، باتوجه‌به مهارت کاری و مدرک تحصیلی خود پیشنهاد کاری خود را برای کارفرما عمانی ارسال کند تا مورد بررسی قرار گیرد. رزومه کاری از مهم‌ترین موارد مورد بررسی در پرونده افراد به هنگام ارسال دعوت‌نامه کاری است. پس از تأیید اولیه توسط کارفرما، به‌منظور شناخت بیشتر و اثبات توانایی متقاضیان، آزمون‌هایی در نظر گرفته شده است و افراد ملزم به شرکت در آن هستند. در برخی از مشاغل نیز مصاحبه حضوری برای افراد علاقه‌مند به اخذ ویزای کاری عمان ترتیب داده می‌شود. پس از تأیید نهایی، کارفرمای عمانی ملزم است تا از اداره مهاجرت و اداره پلیس، مراحل قانونی استخدام تبعه خارجی را پیگیری کرده و به تأیید این دو اداره برساند. چنانچه فرد متقاضی قبلاً در کشور عمان مشغول به کار بوده باشد می‌بایست حتماً گواهی مبنی بر ترخیص از شغل پیشین خود را از سمت کارفرمای سابق خود دریافت کرده و آن را به کارفرمای جدید  ارائه دهد. اعتبار ویزای جاب افر عمان از زمان صدور تا شروع رسمی آن حدود 2 ماه بوده که هزینه تمدید اعتبار آن نیز 10 ریال عمان است. مدت‌زمان اقامت در خاک کشور عمان از طریق استخدام قراردادی حدود 2 سال درنظر گرفته شده و امکان تمدید آن در صورت رضایت کارفرما وجود دارد. همچنین، حداقل و حداکثر سن لازم جهت دریافت ویزای عمان از طریق جاب آفر 21 الی 60 تمام اعلام شده است.

ویزای استخدام عمان ‏

ویزای استخدام عمان همانند ویزای قراردادی جاب آفر نیازمند حمایت از سوی یک کارفرمای عمانی است. کارفرما پس از اعلام نیاز به جذب نیروی متخصص، پرونده متقاضیانی را که درخواست ارسال کرده باشند بررسی کرده و در صورت تأیید نهایی، مشخصات فرد را به اداره مهاجرت و کاریابی عمان اعلام می‌دارد. اعتبار ویزای استخدام عمان از زمان صدور تا شروع رسمی شغل مربوطه در خاک عمان حدود 3 ماه در نظر گرفته شده است. ویزای کاری عمان که از این طریق دریافت می‌شود قابلیت ورود چندباره به خاک این کشور را دارد و در صورت اتمام مدت اعتبار ۳ماهه این ویزا، با پرداخت مبلغی تمدید آن به‌سهولت امکانپذیر است.

شرایط مهاجرت کاری به عمان

به‌طورکلی، به‌منظور دریافت پیشنهاد کاری و رصد موقعیت‌های شغلی کشور عمان می‌بایست از طریق سایت‌های کاریابی معتبر مشاغل مرتبط با حرفه خود را دنبال کنید. هر ساله بسیاری از کارفرمایان به‌منظور جذب نیروی متخصص در مشاغل مختلف از جمله: حرفه پزشکی، مهارت‌های فنی، امور مالی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه، مهندس صنایع و… درخواست خود را به سایت‌های کاریابی اعلام می‌کنند. دستمزد هر فرد باتوجه‌به شغل و میزان تخصص متفاوت خواهد بود. اما به‌صورت کلی متوسط حقوق ماهیانه هر فرد 1268 ریال عمانی است که این مبلغ شامل اتباع خارجی که در خاک عمان مشغول به کار هستند نیز خواهد شد. از جمله سایت‌های کاریابی بین المللی کشور عمان می‌توان به: سایت کاریابی رید (Reed)، گروه استخدام نخبگان، سایت کاریابی استعداد جهانی NES، آژانس انتخاب منابع انسانی عمان،  Talent Development LLC، Budge Talent و… اشاره کرد.

لازم به ذکر است یکی از موارد تأثیرگذار در دریافت پیشنهاد شغلی و تأیید متقاضی از سوی کارفرما، تسلط به زبان انگلیسی و عربی توأم با هم است. اگرچه لزوم تسلط به دانش زبان عربی برای تأیید از سوی کارفرما حتمی نیست. اما زبان انگلیسی در دریافت پیشنهاد شغلی و روند بررسی پرونده متقاضی تأثیر بسزایی خواهد داشت.  

هزینه درخواست صدور ویزای کاری عمان حدود 50 ریال است که بایستی در ابتدای کار توسط متقاضی پرداخت شود. لازم به ذکر است افرادی که ویزای کار عمان را دریافت کرده اند؛ در طول اقامت 2 ساله، نباید بیش از 6 ماه خارج از خاک عمان زندگی کنند، چرا که در این صورت ویزای کاری این افراد لغو شده و از اعتبار ساقط خواهد شد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در عمان

در مرحله اول و پیش از ارسال مدارک هویتی لازم است متقاضی پس از تکمیل اطلاعات، فرم درخواست استخدام آن را ترجمه کرده و جهت تأیید و بررسی آن را به اداره کار عمان ارسال کند. سایر مدارک لازم برای اخذ ویزای کار عمان شامل موارد زیر هستند:

1- پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار، اسکن کارت شناسایی، دو قطعه عکس

2- ارائه مجوز کار (لازمه دارابودن پروانه کار، داشتن یک شغل رسمی در خاک عمان و تأیید آن توسط کارفرماست)

3- ارائه کارت اقامت (جهت ارائه کارت اقامت لازم است تا پس از ورود به کشور عمان به اداره پلیس این کشور مراجعه کرده و جهت درخواست کارت اقامت خود فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید. ارائه پاسپورت، ویزای کاری، تأییدات کتبی کارفرما، نامه سلامت، گواهی عدم سوپیشینه و پرداخت هزینه در این مرحله ضروری است.)

4- گواهی پزشکی قانونی مورد تأیید وزارت بهداشت عمان

5 ترجمه مدارک تحصیلی و سوابق کاری مرتبط

 

چنانچه درخواست اقامت برای اتباع خارجی توسط فردی به جز کارفرما ارائه گردد، لازم است تا آن فرد شهروند کشور عمان بوده و تمکن مالی خوبی برخوردار باشد.

جمع‌بندی

عمان یکی از کشورهای پیشرفته حوزه خلیج‌فارس است که به‌واسطه فرصت‌های شغلی متعدد، مقصد جذابی برای بسیاری از افراد به شمار می‌رود. شرایط اخذ ویزای کاری عمان برای ایرانیان همانند اتباع خارجی سایر کشورها وابسته به دریافت جاب آفر از سوی کارفرمای عمانی است. این ویزا بسته به نوع مهارت و نوع ویزای کاری به‌صورت 2 یا 3 ساله ارائه می‌گردد. یکی از مزایای دریافت ویزای عمان امکان صدور ویزای همراه است که در مدت نسبتاً کوتاهی مراحل آن قابل انجام است. به یاد داشته باشید که دریافت ویزای کاری عمان و اقامت 2 و 3 ساله در این کشور منجر به اخذ تابعیت و شهروندی نخواهد شد؛ بنابراین توصیه می‌شود چنانچه قصد اخذ اقامت دائم را دارا هستید، سرمایه‌گذاری خود را در کشورهای خارج از حوزه خلیج‌فارس انجام دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه‌ با ویزای کاری کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و به‌ویژه عمان، می‌توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

برای رزرو وقت مشاوره با مشاوران متخصص ویزا مدرن به صورت کاملا رایگان کلیک کنید.