جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

زندگی در استرالیا

استرالیا کشوری است پیشرفته که با داشتن طبیعتی بکر و زیبا، اقتصادی قوی و پویا، امکانات رفاهی فراوان، دانشگاههای عالی و سطح بالا و فرصتهای فراوان شغلی یکی از معدود کشورهای مهاجرپذیری است که افراد زیادی از اقصی نقاط جهان آرزوی مهاجرت و اقامت در آن را دارند. در این مقاله سعی میکنیم شما را با استرالیا و امکانات آن آشنا ساخته تا بتوانید با دید باز و آگاهی کامل نسبت به مهاجرت به این کشور زیبا تصمیم بگیرید.

وکلای خبره

بهره‌گیری از وکلای خبره حقوقی و انجام کلیه پرونده‌های مهاجرتی از مشاوره تا اخذ ویزا، تحت نظارت وکیل

نمایندگی رسمی

دارای شرکت و نمایندگی رسمی ثبت شده در ایران، استرالیا و دبی جهت ارایه حداکثر خدمات به موکلین

موفقیت 99%

دارای بالاترین درصد موفقیت در پرونده‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی با نرخ موفقیت 99٪

فهرست

موقعیت استرالیا

این کشور که عمده مساحت قاره اقیانوسیه را به خود اختصاص داده است با مساحتی بالغ بر 7,692,024 کیلومتر مربع به عنوان ششمین کشور پهناور جهان از نظر وسعت شناخته میشود.
استرالیا بین اقیانوس آرام و اقیانوس هند در نیم کره جنوبی زمین واقع شده است و از جنوب با اقیانوس منجمد جنوبی مرتبط بوده و فاقد مرز زمینی با سایر کشورها است. از نظر جغرافیایی کشور پاپوا گینه نو با فاصله کمتر از 4 کیلومتر، نزدیکترین کشور به استرالیا است.


این کشور دارای 6 ایالت و دو قلمرو به شرح زیر است:
ایالت تاسمانی
ایالت ویکتوریا
ایالت کوئینزلند
ایالت نیو ساوث‌ ولز
ایالت استرالیای جنوبی
ایالت استرالیای غربی
قلمرو پایتختی استرالیا
قلمرو سرزمین شمالی

استرالیا، که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده است، ازنظر زمین‌شناسی، کهن ترین خشکی جهان به‌شمار می‌آید. بررسی های باستان شناسی و زمین شناسی اثبات کرده اند که نخستین مهاجران، حدود 60 تا 80 هزارسال پیش به این سرزمین وارد شده اند. استرالیا اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند. 
استرالیا با 7.6 میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به حساب می‌آید. استرالیا سرزمینی تقریباً هموار است که ناحیه غربی آن را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوه‌هایی تشکیل می‌دهند و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته است. بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از دو هزار و هفتصد کیلومتر طول دارد. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است و شهرهای بزرگ آن عبارت‌اند از سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرت، آدلاید و تانزویل.

کشور استرالیا با داشتن ۷۵۵ گونه، متنوع‌ترین زیست بوم جهان را دارد.

coala in australia

جمعیت استرالیا 26 میلیون نفر است که بخش زیادی از این جمعیت در کرانه جنوب شرقی این کشور زندگی می‌کنند به طوری که یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوث‌ولز و یک چهارم نیز در ایالت ویکتوریا زندگی میکنند لازم به ذکر است اکثر مساحت استرالیا بدلیل بیابانی بودن خالی از سکنه است. نیوزلند، اندونزی و گینه نو همسایگان این کشور هستند.

استرالیا به دلیل پهناوری زیاد دارای آب و هوای متنوعی است و هر بخش آن ویژگی خاص خود را دارد. درحالی‌که آب ‌و هوای بخش‌های جنوبی عمدتاً سرد و بخش‌های شمالی کشور عمدتاً گرمسیر و دارای آب و هوا گرم و مرطوب هستند.

اقتصاد قدرتمند استرالیا این کشور را به کشوری توسعه‌یافته تبدیل کرده است. این اقتصاد به میزان زیادی به کشاورزی و صنایع مختلف وابسته است. محصولات کشاورزی اصلی این کشور شامل نیشکر، پنبه و غلات است.

همچنین بخشهای صنایع معدنی، کشاورزی و دامداری، خدمات، گردشگری و آموزش اصلی ترین زمینه های فعالیت صنایع استرالیا هستند.

وضعیت اقتصادی استرالیا در سال 2023

• رتبه 19 در دنیا از نظر شاخص PPP یا برابری قدرت خرید

• رتبه 14 اقتصاد دنیا از نظر شاخص GPD (تولید ناخالص ملی) به ارزش حدود 1.6 تریلیون دلار

• رتبه 16بورس اوراق بهادار جهان از نظر ارزش بازار داخلی.

طبیعت بکر و زیبای استرالیا، امنیت و محیط آرام برای زندگی، تعادل میان کار و زندگی، در کنار اقتصاد پیشرفته و پویا، درآمد بالای افراد،  فرصت‌های شغلی برابر، بالا بودن میزان اشتغال و امید به زندگی، همه و همه سبب شده مردم استرالیا از جمله شادترین مردم دنیا باشند.

مهمترین مزایای استرالیا برای جذب مهاجرین

1-میزان درآمد بالای افراد

اگر چه استرالیا کشوری گران به حساب می آید ولی میتوان گفت با دارا بودن بالاترین مقدار حداقل دستمزد در بین سایر کشورهای دنیا، سطح درآمد نیز در این کشور بالاست و افراد مقیم این کشور با داشتن یک شغل حتی ساده از پس هزینه های اصلی زندگی به راحتی برمی آیند.

همچنین در ده سال گذشته در استرالیا، میزان نرخ مشارکت نیروی کار روندی ‌افزایشی داشته به طوری که این نرخ در ماه آگوست 2023 به حدود 67 درصد رسیده است.

این مطلب بیانگر این است که استرالیا به دلیل وجود صنایع تولیدی و خدماتی گوناگون و همچنین ارتباطات گسترده اقتصادی و تجاری شرایط مطلوبی را در حوزه اشتغال ایجاد نموده است.

2-سیستم آموزشی برتر استرالیا

اغلب دانشگاه‌های استرالیا مانند دانشگاه ملبورن ، دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه نیوساوث ولز و دانشگاه کوئینزلند در رنکینگ جهانی QS در فهرست 50 دانشگاه برتر جهان معرفی شده‌اند که نشان از استاندارد بالای آموزش در دانشگاه ها و موسسات دانشگاهی استرالیا دارد. ضمناً فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های استرالیا میتوانند با دریافت ویزای 485 در استرالیا، به کار مشغول شوند. به این دلایل، استرالیا به سومین مقصد دانشجویان بین‌المللی بدل شده است.

علاوه بر دانشگاهها، مدارس استرالیا نیز از لحاظ کیفی سطح بسیار بالایی داشته و با استفاده از آخرین شیوه های آموزشی و با به روزترین امکانات توانسته اند دانش‌آموزانی خلاق و مستقل و توانمند، پرورش و به جامعه تحویل دهند.در استرالیا اکثر مدارس دولتی هستند و در آنها تحصیل فرزندان شهروندان استرالیا و افرادی که اقامت دائم دارند رایگان است.

3-تراکم پایین جمعیت

بدلیل وسعت فراوان به‌صورت میانگین در هر کیلومترمربع کشور استرالیا کمتر از 4 نفر سکونت دارند. بنابراین کشور استرالیا یکی از کم‌تراکم‌ترین کشورهای جهان میباشد و همین مسئله به شرح زیر باعث بهبود کیفیت زندگی ساکنین شده است.

مزایای تراکم پایین جمعیت :

4-تعادل میان کار و زندگی

در استرالیا اغلب افراد بلافاصله پس از اتمام کار به منزل مراجعت و در کنار خانواده و دوستان قرار گرفته و وقت میگذرانند.بنابراین در استرالیا حفظ تعادل کار و زندگی بسیار اهمیت دارد.

استرالیایی‌ها از نظر شاخص تعادل کار و زندگی در بین 60 کشور پیشرفته دنیا در رتبه 4 قرار دارند. درحالی‌که در کشورهای دیگر، فرسودگی شغلی،  معضل شایع در بین 75 درصد کارمندان میباشد.

5-زبان انگلیسی

زبان رسمی استرالیا، انگلیسی است و برای ما ایرانی‌ها یادگیری زبان انگلیسی خیلی راحت‌تر از زبان‌های دیگراست.

6-امنیت

میزان جرم در کشور استرالیا پایین است زیرا با مطالعه ای که در سالهای گذشته  صورت پذیرفته نرخ جرم و جنایت در استرالیا 0.74 درصد برآورد شده درحالی‌که نرخ جرم در کانادا  2درصد و در آمریکا 6.81 درصد گزارش شده است.بنابراین استرالیا یکی از امن‌ترین کشورها در میان کشورهای انگلیسی‌زبان، محسوب می‌شود. آمارها نشان می دهد که حدود 80 درصد زنان و 95 درصد مردان بعد از تاریکی هوا با خیال راحت، به پیاده روی می روند و یا از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند.

7-استرالیا کشوری دارای فرهنگ مهاجرپذیری

در این کشور، انسانها از ملیت‌ها و اقوام گوناگون(حدود 180ملیت) بدون مسائل نژادپرستی در کنار هم به آرامی و با امنیت خاطر زندگی می‌کنند. وجود همین فرهنگ ها و اقوام متفاوت، باعث شده افراد مهاجر سریعتر با محیط استرالیا سازگار شده و احساس راحتی نمایند.

دو نمونه از آمارهایی که مهاجر پذیری کشور استرالیا را اثبات میکند:

• از هر 5 استرالیایی متولد شده در استرالیا تقریباً 1 نفر دارای والدینی است که متولد کشور دیگری هستند.

• حدود 29% از جمعیت استرالیا متولد کشور دیگری به غیر از استرالیا هستند.

8-دسترسی به بازارهای آسیا

استرالیا به دلیل اینکه در نیم‌کره جنوبی واقع شده است فاصله زیادی با کشورهای شرق آسیا مانند ژاپن، بالی و اندونزی ندارد که این خود مزیتی برای اقتصاد پویای آن کشور است. به عنوان نمونه، فاصله استرالیا تا تا ژاپن 7 ساعت و تا اندونزی فقط 3 ساعت است.

9-سیستم خدمات درمانی

بیمه درمانی استرالیا (Medicare) با ارائه خدمات درمانی گسترده‌ و رایگانی که ارائه می‌دهد؛ از جمله معاینه پزشک و دارو  ودرمان‌های بیمارستانی و… یکی از بهترین و کارآمدترین سیستم‌های درمانی درمقایسه با سایر کشورهای دنیاست.

10-عدالت اجتماعی

استرالیا کشوری است که شما می‌توانید به‌راحتی درآن زندگی کرده و از حقوق کاملا یکسان با سایر افراد جامعه برخوردار باشید؛ بنابراین استرالیا جامعه‌ای فراگیر است که هر تنوعی را ارج می‌نهد و به افراد با هر نژاد، مذهب، جنسیت، تحصیلات یا پیشینه‌‌ خانوادگی به طور برابر و بدون گرایش نژادپرستانه احترام میگذارد.

11-هزینه زندگی در استرالیا

کیفیت بالای زندگی در استرالیا، باعث هزینۀ زیاد زندگی در این کشور می‌شود. البته، این هزینه‌ها برای افراد شاغل در استرالیا بدلیل میانگین درآمد بالایی که دارند زیاد نیست، اما مخارج زندگی در استرالیا، با توجه به شیوه زندگی و میزان درآمد و مدیریت هزینه هایی که انجام میدهید متفاوت است.

توجه به هزینه های زندگی در استرالیا ازجمله عوامل مهم در انتخاب استرالیا به عنوان مقصد مهاجرت است. لذا بهتر است اطلاعاتی در باره هزینه های اصلی زندگی در این کشور، مانند اجاره مسکن و مواد غذایی و غیره را بدانید.

در این قسمت برخی از مخارج ضروری افراد را در طول یک هفته با ذکر قیمت آن بیان می‌کنیم. هزینه‌ها به‌صورت حدودی است و ممکن است متناسب با موقعیت محلی بالاتر و یا پایین ‌تر باشد:

هزینه اجاره مسکن: در مناطق شهری حدود 450 دلار در هفته و در مناطق رجینال 370 دلار در هفته است.

هزینه خوردوخوراک و رستوان: حدود 70 تا 300 دلار استرالیا در هفته است.

هزینه تلفن و اینترنت: حدود 20تا 50 دلار استرالیا در هفته است.

هزینه برق و گاز: حدود 35 تا 150 دلار استرالیا در هفته است.

هزینه استهلاک خودرو: حدود 150 تا 250 دلار استرالیا در هفته است.

هزینه استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی: حدود 15 تا 60 دلار استرالیا در هفته است.

لازم به ذکر است در استرالیا، بدلیل اینکه حداقل حقوق جزو بالاترین حقوق‌ها در جهان است لذا اگر کسی در استرالیا فقط یک شغل داشته باشد، مشکلی در تأمین هزینه‌های زندگی خود و خانواده اش نخواهد داشت.

مزایا و معایب زندگی در استرالیا

دولت استرالیا با فراهم ساختن انواع امکانات رفاهی و خدماتی با کیفیت و با استانداردهای روز دنیا،  بهترین شرایط کاری و تفریحی را در شهرهای مهم استرالیا فراهم کرده است. در کنار این مزایا، جاذبه های طبیعی استرالیا مانند سواحل زیبا و حیات وحش و پوشش های گیاهی منحصر به فرد، سکونت در این کشور را برای افراد زیادی جذاب کرده است. اما علیرغم نکات مثبت فراوانی که زندگی در استرالیا دارد، زندگی در استرالیا، معایبی هم دارد. دو موضوعی که معمولا به آنها به عنوان مشکل زندگی در استرالیا پرداخته میشود، هزینه های بالای زندگی در استرالیا و دیگری فاصله زیاد استرالیا از سایر کشورها است و همین مسئله باعث میشود تا رفت‌و‌آمد به این کشور، سختی های خود را داشته باشد. ضمن اینکه در این کشور پهناور، مناطق دورافتاده ای هم بنام مناطق رجینال وجود دارد که برخی از آنها، فاصله زیادی با شهرهای اصلی استرالیا دارند. و رفت و آمد بین این شهرها نیازمند صرف وقت و هزینه زیادی است.

 

با این وجود، هزینه زندگی، به شیوۀ زندگی شما هم بستگی دارد و میزان آن می‌تواند باتوجه به تعداد اعضای خانواده، محل اسکان، سبک زندگی، محل اقامت، غذا و سایر موارد تفاوت داشته باشد ولی چنانچه در زندگی مدیریت هزینه درستی داشته باشید، مشکلی در تأمین هزینه‌های زندگی خود و خانواده نخواهید داشت. زیرا سطح دستمزد در استرالیا بالا هست و افراد معمولا در زمینه تامین هزینه ها به مشکل بر نمیخورند.

رضایت شغلی در استرالیا

از دلایل اصلی شوق مهاجرت به استرالیا، میتوان به فرصت‌های شغلی متعدد و متنوع این کشور برای افراد تحصیل‌کرده و متخصص اشاره کرد.

از دلایل دیگری که مهاجرت به استرالیا را بخصوص برای ایرانیان جذاب کرده است، وجود عدالت در محیط کار است. به طوری که در این کشور هیچ کارمندی در شغل خود با رفتاری ناعادلانه و یا شرایط کاری غیر معمول مواجه نخواهد شد. در صورت وقوع چنین مسائلی امکان شکایت از طریق قانونی، برای کارمند وجود دارد و این شکایت‌ها، مورد رسیدگی جدی مقامات استرالیا قرار میگیرد تا حقی از کارمند پایمال نشود.

ضمناً در استرالیا افراد متخصص قادر هستند، به‌ سهولت شغل مناسب خود را پیدا کنند و در‌آمد خوبی داشته باشند.

مشاغل مورد نیاز در استرالیا

برخی از مشاغلی که در لیست شغل‌های موردنیاز استرالیا منتشر شده و بیش‌تر مورد توجه ایرانیان قرار گرفته‌اند به شرح زیر هستند:

تعداد ایرانیان مقیم استرالیا

بر اساس آمار منتشر شده در سال 2022، تعدادایرانیان ساکن استرالیا 81,119 نفر می باشد. از این تعداد، بیشترین تعداد گروه سنی، با 13,669 نفر، مربوط به افراد 35 تا 39 سال می باشند و کمترین آنها، با 240 نفر، مربوط به گروه سنی زیر 4 سال می باشد. همچنین از این تعداد، 44,418 نفر سیتیزن استرالیا و 26,030 نفر با دیگر ویزاهای استرالیا، در این کشور ساکن هستند. 451 نفر هم در این سرشماری وضعیت ویزا یا شهروندی خود را مشخص نکرده اند.

نتیجه گیری:

مهاجرت همواره جزو دشوارترین و در عین حال بزرگترین و جسورانه ترین کارهایی است که فرد ممکن است در زندگی خود انجام دهد. هر فرد بنا به شرایط زندگی خود و جامعه ای که در آن زندگی می کند و با توجه به آنچه که از زندگی به عنوان فرصتی منحصر بفرد مطالبه می کند، حق دارد که موقعیت های بهتری را برای زندگی جستجو کند. این اقدام جسورانه بی شک نیازمند تفکر و تامل بسیار است تا فرد بداند که به چه علت قدم در این راه می گذارد و سختی های این راه چیست و پاداش این حرکت بزرگ در زندگی او و نسلی که از او بجا می ماند، چه خواهد بود.

به هر حال توصیه میشود معایب و مزایای زندگی در این کشور را لیست کرده و با مقایسه آنها با یکدیگر و تمایل خودتان، تصمیم صحیح را برای مهاجرت اتخاذ نمایید.

برای رزرو وقت مشاوره با مشاوران متخصص ویزا مدرن به صورت کاملا رایگان کلیک کنید.